Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Świdnica, 25.11.2014r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Imię i nazwisko prowadzącego: Bożena Chryszczanowicz
Czas i miejsce: ok. 60 min, świetlica szkolna
Wiek: 6-7 lat
Temat zajęć: Kraina zmysłu - dotyk.
Cel ogólny:
Poznanie zmysłu dotyku.
Rozwijanie zmysłu dotyku.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie, że za pomocą skóry i dłoni można dotknąć i poczuć różne rzeczy,
rozpoznaje po dotyku i nazywa różnorodne przedmioty i tworzywa,
określa poprzez dotyk cechy przedmiotów,
opisuje swoje wrażenia dotykowe.
Metody:
słowna,
zabawowa,
pokazu,
praktycznego działania
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna,
w parach
Środki dydaktyczne: szklanki, ciepła i zimna woda, pismo Braille‘a, piórko, długopis, miś, lalka, piłeczki, łyżeczka, szczotka, spinacz, klocek drewniany, klocek plastikowy, kostki do gry, linijka, gumki do mazania, papier ścierny, wełna, klucz, wata, myjka, tektura falista, kawałek materiału, widelec, klamerka, gumka do włosów, pędzelek, słomka, kamień, samochodzik, plastelina, folia bąbelkowa.
Przebieg zajęć
Część wstępna:
Wprowadzenie. „Czym różnią się te szklanki?”. Nauczyciel wyjaśnia, że niektóre rzeczy można sprawdzić tylko wtedy, gdy ich dotkniemy.
Podanie celu zajęć. Dziś na zajęciach poznamy zmysł dotyku, będziemy dotykać różne przedmioty i tworzywa oraz będziemy starali się odgadnąć je tylko poprzez dotyk.
Rozmowa z dziećmi:
Nauczyciel: Niektórzy ludzie poznają świat tylko poprzez dotyk. Czy wiecie dlaczego?
Czy słyszeliście kiedyś o alfabecie Braille‘a?.
Nauczyciel pokazuje i omawia alfabet Braille’a (załącznik 1, 2).
Część właściwa:
Kosz niespodzianek.
Dzieci dotykają swojego przedmiotu i opisują go: „Jaki jest w dotyku?” (np. duży – mały, zimny – ciepły, twardy – miękki, ciężki – lekki).
Zabawa „Ludzie do ludzi”.
Dzieci stoją w parach. Nauczyciel wydaje polecenia, np. „ręce do rąk”, dzieci w parach podają sobie ręce, „plecy do pleców” – stają do siebie plecami. Na hasło „ludzie do ludzi”, dzieci szybko zmieniają parę. Uczestnicy w parach dotykają się wymienionymi częściami ciała.
Zabawa „Czym mnie dotykasz?”
Dzieci najpierw zapoznają się wzrokowo i dotykowo z przedmiotami: piórko, myjka, piłeczka, wata. Następnie dzieci siadają w parach. Jedno z dzieci ma zasłonięte oczy, kładzie dłonie na podłodze. Drugie z dzieci dotyka dłoni swojego kolegi kolejnymi przedmiotami. Zadaniem dziecka z zasłoniętymi oczami, jest odgadnięcie czym zostało dotknięte. Gdy odgadnie wszystkie, zamieniają się rolami.
Zabawa „Co mam w ręku?”
Dzieci stoją w kręgu trzymając ręce za plecami. Nauczyciel wkłada każdemu dziecku jakiś przedmiot (po kilka takich samych przedmiotów): piłeczki, gumki, klocki, klamerki itd. Wskazane dziecko opisuje przedmiot, jaki ma w ręku – jaki on jest, podaje jego cechy, jakie odczuwa dłońmi, ale nie podaje jego nazwy. Pozostałe dzieci zastanawiają się, czy przedmiot, który mają w dłoniach, odpowiada opisowi ...