Dodaj publikację
Autor
Bożena Chryszczanowicz
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
128

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych "W krainie baśni".
 Pobierz (docx, 973,6 KB)

Podgląd treści

Świdnica, 13.01.2015r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Imię i nazwisko prowadzącego: Bożena Chryszczanowicz

Czas i miejsce: ok. 50 min, świetlica szkolna

Wiek: 6-7 lat

Temat zajęć: W krainie baśni.

Cel ogólny:

Utrwalenie wiadomości popularnych baśni dla dzieci.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Wie czym się różni bajka od baśni

Zna baśnie

Udzielić prawidłowych odpowiedzi podczas rozwiązywania zagadek

Czerpanie radości ze wspólnej zabawy

Przydziela poszczególnym bohaterom baśni pasujące do nich przedmioty

Potrafi wcielić się w rolę postaci bajkowej        

Metody:

Słowna: rozmowa, zagadki, wiersz, list od książeczki, fragmenty bajek

oglądowa: obrazki z postaciami, obrazki z przedmiotami

czynna: rozpoznawanie przedmiotów z baśni, elementy dramy „wcielanie się w rolę”, ćwiczenie klasyfikacyjne, ekspresja ruchowa,

Formy pracy:

zbiorowa,

indywidualna,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

Odtwarzacz CD, płyta CD, chusta animacyjna, krzesełka, zagadki, obrazki z przedmiotami w kopertach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Podanie tematu oraz celu zajęć.

Zabawa „Wszyscy, którzy…” z chustą animacyjną. Dzieci ustawiają się w kole trzymając w dłoniach chustę animacyjną.

N: Wszyscy, którzy znają baśnie proszę, żeby zamienili się miejscami przechodząc pod chustą.

Wszyscy, którzy lubią słuchać baśni proszę, żeby zamienili się miejscami przechodząc w prawo.

Wszyscy, którzy znają różnych bohaterów baśni proszę, żeby zamienili się miejscami przechodząc w lewo.

Wszyscy, którzy lubią tworzyć własne baśnie proszę, aby usiedli na chuście.

Część właściwa

Jaka to baśń? - rozwiązywanie zagadek - w tle słychać muzykę (załącznik nr 1).

Zabawa ruchowa pt. „Kraina baśni”. Dzieci siedzą w kole na krzesełkach, nauczyciel przypisuje każdemu dziecku nazwę postaci baśniowej (Pinokio, Kopciuszek, Kot, Wilk, Calineczka). Wywołane osoby zmieniają miejsca. Na hasło „Kraina baśni” wszystkie osoby zamieniają się miejscami.

Komu zginęły te przedmioty? – ćwiczenie klasyfikacyjne. Dzieci dzielą się na zespoły. Zadanie polega na przydzieleniu poszczególnym postaciom pasujące do nich przedmioty (Załącznik nr 2).

Kwiat tulipana, orzech - Calineczka

Jajko, łabędź - Brzydkie kaczątko

Korona, wrzeciono – Śpiąca Królewna

Jabłko, krasnoludek – Śnieżka

Zegar, pantofelek – Kopciuszek

Rybka, sieć - O rybaku i złotej rybce

Domek z pienika - Jaś i Małgosia

Buty, kapelusz - Kot w butach

Drewno, gałązka - Pinokio

Koszyczek, czerwone ubranko - Czerwony Kapturek

Zabawa pantomimiczna „Podróż Jasia i Małgosi”. Dzieci wcielają się w rolę bohaterów baśni i wykonują następujące ruchy przy muzyce.

przedzieranie się przez krzaki

podnoszenie ciężkich kamieni

przeskoki przez kałuże

przechodzenie przez kłujące krzaki

przejście przez niski tunel

Część końcowa:

Podsumowanie zajęć, ocenienie aktywności dzieci.

Załącznik nr 1

Jaka to dziewczynka, co ma  pracy bardzo wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek? („Kopciuszek”)

Wszyscy chórem je uznali za straszne brzydactwo,

więc wciąż drwiło i szydziło z niego całe ptactwo.

Biedne ...