Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
1 Scenariusz zajęć logopedycznych (2).
Cel ogólny:
Wywołanie głoski [ż] i utrwalenie jej w sylabach oraz w nagłosie wyrazów.
Cele szczegółowe:
usprawnianie motoryki narządów mowy;
rozwijanie słuchu fonemowego;
ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej;
rozwijanie słownictwa i doskonalenie form wypowiedzi;
ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej.
Metody: słowna, wzrokowa, słuchowa, demonstracyjna, naśladownictwa, ćwiczeń praktycznych.
Pomoce: lustro, bańki mydlane, karty pracy w postaci obrazków.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Sprawdzenie pracy domowej.
Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy:
oblizywanie językiem podniebienia, górnych zębów i wargi;
masowanie czubkiem języka wałka dziąsłowego przy szeroko otwartych ustach);
punktowe dotykanie czubkiem języka zębów (liczenie zębów);
lizanie lizaka;
przesyłanie całusków;
ściąganie warg w dzióbek i rozciąganie w uśmiechu - wargi złączone.
Ćwiczenia oddechowe :
puszczanie baniek mydlanych.
Zapoznanie dziecka z tematem zajęć. Wywołanie głoski ż.
Logopeda tłumaczy dziecku, w jaki sposób należy ułożyć język i wargi, aby poprawnie wyartykułować głoskę [ż]. Układ jest taki sam jak dla głoski [sz]. Różnica polega na tym, iż przy wymawianiu tej głoski drgają wiązadła głosowe. Prowadzący demonstruje przed dzieckiem artykulację omawianej głoski, jednocześnie przykłada jego rękę do swojej szyi, aby dziecko poczuło wibracje. Dzięki metodzie dotyku i czucia skórnego na dłoni dziecko zrozumie, na czym polega różnica w realizacji opozycyjnych głosek.
Następnie dziecko wykonuje samodzielnie to ćwiczenie. Trzyma swoją rękę na szyi. Zauważa, ze powstały dźwięk przypomina odgłos wiertarki.
Grafomotoryka głoski [ż].
Dziecko za pomocą plasteliny tworzy na kartce rysunek, który ma być odbiciem graficznego zapisu głoski ż (wizualizacja). Obraz musi mieć kształt literki ż.
Powtarzanie sylab.
Po wywołaniu głoski [ż], dziecko powtarza za logopedą sylaby (połączenie głoski ż z samogłoskami: żu- , żo- , ża- , że -, ży-.
W tym celu korzysta z książeczki: Kocham czytać. Zeszyt 10: SYLABY 8 (Sz, Ż, Rz) autorstwa J. Cieszyńskiej.
Powtarzanie wyrazów.
Następnie dziecko powtarza wyrazy, które rozpoczynają się głoską [ż].
Utrwalenie głoski ż w nagłosie. Wzbogacenie słownictwa.
Logopeda wręcza dziecku kilka obrazków przedstawiających rzeczy, których nazwy rozpoczynają się głoską [ż]. Dziecko wkleja je do zeszytu. Następnie logopeda podpisuje obrazki. Dziecko odczytuje na głos wszystkie wyrazy. Później podkreśla kolorową kredką cząstki: żu- lub rzu- , ża- lub rza-, żo- lub rzo- , że- lub rze-, ży- lub rzy-. Prowadzący tłumaczy dziecku, że głoska [ż] może być zapisywana w dwojaki sposób (wyjaśnia reguły ortograficzne).
Dziecko podaje również po jednym określeniu do każdego z zapisanych wyrazów, np.
Rozwijanie pamięci i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Zad 1.
Dziecko losuje trzy obrazki i zapamiętuje je. Następnie logopeda układa je w ustalony ciąg. Dziecko przez chwilę przygląda się temu ...