Dodaj publikację
Autor
Monika Roszuk - Brząkała
Data publikacji
2015-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Pierwsza część scenariusza zajęć na lekcje przyrody w klasach IV - VI szkoły podstawowej, zawierająca konspekt lekcji.
 Pobierz (pdf, 527,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w terenie: „Rośliny trujące i lecznicze na łące”

Autor: Monika Roszuk – Brząkała, nauczyciel przyrody w szkole podstawowej i

biologii w gimnazjum

UWAGA: wszystkie rośliny przedstawione w załączniku kwitną w maju, więc wtedy należy przeprowadzić
zajęcia. Należy pamiętać, że pogoda (temperatura) zadecyduje, czy będzie to początek czy koniec miesiąca.

1.

2.

Przyroda, II etap edukacyjny

Temat: „Rośliny trujące i lecznicze na naszej łące”

Treści kształcenia: Podstawa programowa: Punkt (1.9) [uczeń] rozpoznaje i nazywa niektóre

3.
rośliny zawierające substancje trujące lub szkodliwe dla człowieka i podaje zasady postępowania z
nimi oraz rozpoznaje rośliny lecznicze.

4.

Cele operacyjne:

definiuje pojęcia: kwiatostan, owoce, liście, łodyga;

podaje przykłady roślin zawierających substancje trujące dla człowieka;

rozpoznaje rośliny trujące lub szkodliwe dla człowieka;

podaje przykłady szkodliwego wpływu roślin na organizm człowieka;

UCZEŃ

tłumaczy, jak rośliny mogą „ostrzegać” o tym, że są niebezpieczne.

rozpoznaje rośliny lecznicze wykorzystywane przez człowieka

5.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

potrafi w bezpieczny sposób postępować z roślinami trującymi bądź szkodliwymi
dla człowieka;

poznaje znaczenie toksyn dla życia roślin;

rozumie zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania z nieznanymi
gatunkami roślin;

rozwija zainteresowania przyrodnicze.

Poznaje tradycyjne sposoby wykorzystania leczniczych właściwości roślin

6.

Kompetencje kluczowe

Porozumiewanie się w języku ojczystym.

Umiejętność współpracy i wymiany informacji.

Umiejętność uczenia się.

7.

Etapy lekcji

I.

Faza wstępna (1 godzina lekcyjna):

Kilkuminutowa pogadanka omawiająca znaczenie roślin w życiu człowieka (funkcje

a)
estetyczne, pożywienie dla człowieka, pasza dla zwierząt, surowiec w przemyśle i inne)

Podzielenie klasy na grupy, wyznaczenia liderów, określenie zasad i znaczenia pracy w

b)
grupie, przydzielenie pracy,

Zwrócenie uwagi przez nauczyciela, że wiele roślin, w tym nawet ozdobne rośliny

c)
doniczkowe, mogą zawierać substancje trujące bądź szkodliwe dla człowieka i nie należy ich brać
do ust, ani nie należy dotykać twarzy rękoma po ich zerwaniu.

Film lub odczytanie fragmentów tekstów z literatury dotyczących dawnych metod leczenia

d)
np. opatrywania ran, leczenia biegunek, bezsenności itp.

e)

Stworzenie podstawy do wykonania dokumentacji pracy, omówienie kart z zielnika.

II.

Faza główna (1 godzina w terenie):

W czasie tej lekcji uczniowie mają samodzielnie znaleźć w terenie (rozpoznanym wcześniej przez
nauczyciela) rośliny przedstawione im w formie opisu i zdjęcia na kartach „Zielnika”. Każda grupa
otrzymuje dwie karty z zielnika – nr 1 z rośliną trującą i nr 2 z rośliną leczniczą. Mają za zadanie
odnalezienie danej rośliny
jej do ususzenia. Przypominamy uczniom zasady
postępowania: nie należy ich brać do ust, ani nie należy dotykać twarzy rękoma po ich zerwaniu.

i zerwanie

III.

Faza podsumowująca ...