Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć logopedycznych (1).
Cel ogólny:
Różnicowanie słuchowe i artykulacyjne opozycyjnych głosek: [sz] – [s] w wyrazach i złożeniach wyrazowych.
Cele szczegółowe:
wyrabianie prawidłowego toru oddechowego i wydłużanie fazy
wydechowej
usprawnianie motoryki narządów mowy;
rozwijanie słuchu fonemowego;
rozwijanie słownictwa i doskonalenie form wypowiedzi;
ćwiczenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Metody: słowna, demonstracyjna, naśladownictwa, dotyku i czucia skórnego na dłoni, ćwiczeń praktycznych.
Pomoce: lustro, krem czekoladowy, schematy przedstawiające układ narządów artykulacyjnych podczas wymawiania opozycyjnych głosek [s], [sz], karty pracy w postaci obrazków, wędki.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Sprawdzenie utrwalenia artykulacji w przekazanym do domu materiale językowym.
Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy:
dotykanie czubkiem języka górnych i dolnych dziąseł;
zlizywanie czubkiem języka kremu czekoladowego z wałka dziąsłowego przy szeroko otwartych ustach;
ściąganie warg w ryjek [u] i rozciąganie;
klaskanie językiem o podniebienie – naśladowanie odgłosu konia uderzającego kopytami o bruk ( szybko, wolno );
naprzemienne zaciskanie rozciągniętych warg i puszczanie;
oblizywanie warg;
naśladowanie gwizdania;
parskanie (wargi luźno).
Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechu i regulujące natężenie wydechu:
dmuchanie na płomień świecy;
wypowiadanie na jednym wydechu pojedynczych głosek, np. sss...;
wypowiadanie na jednym wydechu coraz dłuższych ciągów, np. wyliczanie dni tygodnia;
Zaznajomienie dziecka z celem zajęć. Omówienie cech głosek
[s ]– [sz].
Logopeda i dziecko siadają przed lustrem. Następnie prowadzący przypomina dziecku układ warg, zębów i język, który jest charakterystyczny artykulacji głosek:[s], [sz]. Pokazuje prawidłowe położenie artykulatorów. Zwraca uwagę na ciągły strumień ciepłego powietrza wypływający z ust przy wymawianiu głoski sz i zimny podczas wymawiania głoski s. Pokazuje również dziecku tablice ze schematami przedstawiającymi układ narządów artykulacyjnych podczas wymawiania obu głosek. Następnie dziecko wykonuje samodzielnie to ćwiczenie przed lustrem.
Powtarzanie wyrazów.
Dziecko powtarza za nauczycielem wyrazy, które zawierają albo głoskę s, albo głoskę sz:
Tomasz, pasta, ptaszek, wąsy, bigos, poduszka, list, klosz, smak, szyba, rosół, masło, szeryf, kokos, żołnierz [sz], salami, muszka, serwetka, ryż [sz], zeszyt, kask, krzyk [sz], oset, orszak.
Ćwiczenia słuchu fonemowego.
Prowadzący zajęcia proponuje dziecku zabawę w łowienie ryb. Dziecko ma za zadanie wyłowienie ryb (kartoniki z obrazkami, w nazwach których ukryły się głoski: [sz] i [s] ). Jednocześnie musi je podzielić na dwie grupy.
I grupa – wyrazy z głoską „s”
II grupa – wyrazy z głoską „sz”
parasolka
marynarz
krasnal
puszka
kłos
koszyk
samolot
szklanka
spodnie
koszula
sok
kasztany
sałata
uszy
kaktus
muszla
Ćwiczenia rozwijające słownictwo.
Uczeń ma za zadanie dobrać odpowiednie przymiotniki do rzeczowników.
Dobieranie przymiotników do rzeczowników. Utworzone związki wyrazowe zapisuje w zeszycie. Podkreśla na kolorowo głoskę [z] oraz głoskę [s].
nóż [sz] (ostry)
truskawka (słodka, pyszna ...