Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia dla dzieci trzyletnich z zakresu edukacji matematycznej
TEMAT: „Tęczowy Quiz Matematyczny”
MIEJSCE: sala ruchowa w przedszkoluDATA: 02.06.2015 r.UCZESTNICY: dzieci 3-letnie z Przedszkola Nr 149 „Tęczowa Polanka”
PROWADZĄCY: Ewa Skrzypczuk , Katarzyna Kleszcz- Urbaniak
CELE OGÓLNE:- kształtowanie orientacji przestrzennej- rozpoznawanie kształtów geometrycznych- kształtowanie umiejętności liczenia- dostrzeganie powtarzalności układów- rozpoznawanie kolorów- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:Dziecko:
- nazywa i wskazuje części ciała- rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni: obok, na, pod, za, przed- potrafi wskazać przedmioty w kształcie koła i wyróżnić je spośród innych obiektów- potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty- posługuje się liczebnikami głównymi- dostrzega, co powtarza się w szeregu ułożonych przedmiotów, i kontynuuje występujące w danym układzie regularności poprzez dokładanie- dziecko potrafi nazwać wybrane kolory
METODY PRACY:
- zadań stawianych do wykonania
FORMY PRACY:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD z tekstami piosenek, arkusze szarego papieru z obrazkami z figur geometrycznych, kredki, chusta animacyjna dla każdej grupy, 3 auta, kolorowe kubeczki, kierownica samochodu, krzesło, duże klocki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawa do piosenki „Głowa, ramiona” wg. M. BogdanowiczAch, gimnastyka, dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa.Ręce w górę i w przód, i w bok,skłon do przodu, w górę skok.Głowa, ramiona, kolana, pięty,kolana, pięty, kolana, pięty. x 2Głowa, ramiona, kolana, pięty,oczy, uszy, usta, nos!
Zabawa matematyczna „Szukamy koła” (3 drużyny 5 osobowe)- na arkuszu szarego papieru narysowany jest obrazek składający się z różnych figur geometrycznych zadaniem dzieci jest odnalezienie kół i pokolorowanie ich na dowolny kolor.
„Kolorowa autostrada” (3 drużyny 2 osobowe)- chusta animacyjna zastępuje „Kolorowy parking”. Przedstawicie jadą samochodzikiem dookoła chusty, na hasło PARKUJEMY, dzieci zatrzymują samochodzik na wyznaczonym kolorze (uniesiona przez nauczyciela chustka w danym kolorze).
„Tęczowe koła” – układanie rytmów z kolorowych kubeczków.
Taniec integracyjny „Magiczna liczba 7” (Klanza)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7? /2xChodząc po kole śpiewamy tekstCzy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2x Tak jest jeden –tupnięcie prawą nogą i szybko zmieniamy partnera
Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2xTak jest jeden- tupnięcie prawą nogąTak jest dwa – tupnięcie lewą nogą i szybko zmieniamy partneraZ trzecim i każdym następnym partnerem śpiewamy to samo, podając kolejną cyfrę i dołączając kolejny ruch:Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę siedem? / 2xTak jest trzy – klękamy na prawe kolanoTak jest cztery- klękamy na lewe kolanoTak jest pięć- podpieramy się prawym łokciemTak jest sześć- podpieramy się lewym łokciem Tak jest siedem- kładziemy się „plackiem” na podłodze
„Na czy ...