Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JEZYKA POLSKIEGO
Temat lekcji: Miłosierny Samarytanin w przypowieści i sztuce.
Czas realizacji: 90 min
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
• Uczeń zna treść „Przypowieści o miłosiernym Samarytaninie”.
• Uczeń rozumie pojecie: miłosierdzie.
• Uczeń zna pojęcie przypowieści.
• Uczeń poznaje obraz Rembrandta: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem.
Poziom umiejętności:
• Uczeń potrafi zdefiniować pojecie miłosierdzia.
• Uczeń potrafi dokonać analizy i interpretacji dzieła literackiego i malarskiego.
• Uczeń umie wskazać odpowiednie cytaty w tekście.
• Uczeń czyta tekst ze zrozumieniem.
• Uczeń potrafi logicznie wnioskować.
• Uczeń rozumie, co to jest przypowieść.
Poziom postaw:
• Uwrażliwienie ucznia na potrzeby drugiego człowieka.
• Akcentowanie konieczności miłosierdzia względem bliźniego.
Metody pracy: pogadanka heurystyczna, oglądowa, metaplan
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki i materiały dydaktyczne: podręcznik, reprodukcja obrazu Rembrandta, kserówki, słowniki, encyklopedie, karty pracy ucznia, ilustracje, Internet
1. Czynności organizacyjne
2. Fazy lekcji:
ZAANGAŻOWANIE
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
Nauczyciel przedstawia uczniom problem mówiąc:
Wyobraźcie sobie następującą sytuację:
Jest upalny dzień. Duże miasto. Godzina szczytu. Ruch i zgiełk na ulicach. Migające światła. Tłum zmęczonych ludzi śpieszących po pracy do domu. Odgłosy przejeżdżających samochodów, autobusów, tramwajów. Przystanek komunikacji miejskiej. Zniecierpliwieni ludzie czekający na autobus. Kiosk i leżący obok niego mężczyzna z twarzą ukrytą pod zakrwawionym rękawem koszuli.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
Uczniowie indywidualnie na małych kartkach odpowiadają na pytania: Jak jest? Jak powinno być? Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Odpowiedzi przyklejają w odpowiednie miejsca na plakacie.
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
Nauczyciel pomaga uczniom przeanalizować i uporządkować wszystkie odpowiedzi, ustalić wnioski.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
Uczniowie (liderzy grup) prezentują odpowiedzi na pytania:
Jak jest?
- Na chodniku leży mężczyzna w zakrwawionej koszuli.
- Ludzie obojętnie przechodzą obok niego.
- Przechodnie odwracają się udając, że go nie widzą.
- Ludzie myślą, że jest pijany, że jest pod wpływem narkotyków.
Jak być powinno?
- Ktoś powinien zainteresować się leżącym na chodniku mężczyzną.
- Należy wezwać policję, karetkę pogotowia.
- Należy sprawdzić, czy człowiek żyje.
Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?
- Ludziom towarzyszą mieszane uczucia: boją się podejść (mężczyzna może być chory); czują odrazę do pijaka, narkomana; nie chcą „wychylać się z tłumu”, wolą anonimowość; są zajęci własnymi sprawami.
Co należy zmienić?
- uwrażliwić społeczeństwo na cierpienie drugiego człowieka,
- docenić istotę człowieczeństwa,
- dostrzec wartość drugiego człowieka,
- nie bać się udzielić pierwszej pomocy,
- zmienić mentalność współczesnych ludzi, odbudować system wartości zatracony
w pośpiechu dnia codziennego.
UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE doskonalone w tej fazie lekcji:
• komunikacja: nauczyciel-uczeń,
• rozwiązywanie problemów,
• umiejętność logicznego myślenia i wnioskowania.
BADANIE
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
Nauczyciel prezentuje uczniom reprodukcję obrazu Rembrandta: „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” nie podając jeszcze tytułu dzieła sztuki. Następnie prosi uczniów, aby zastanowili ...