Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Imię i nazwisko prowadzącego: Bożena Chryszczanowicz
Czas i miejsce: ok. 60 min, świetlica szkolna
Wiek: 6-7 lat
Temat zajęć: To my – ekolodzy!
Cel ogólny:
Utrwalenie zdobytych wiadomości.
Wyrabianie umiejętności wykorzystania odpadów do zabaw.
Cele operacyjne:
Uczeń:
segreguje śmieci do właściwych pojemników,
rozwija umiejętność twórczego myślenia,
rozwija pamięć mechaniczną,
poprawia zdolność koncentracji uwagi,
odczytuje wyrazy,
dowiaduje się do czego można wykorzystać śmieci.
Metody:
słowna,
giełda pomysłów,
praktycznego działania.
Formy pracy:
w parach,
grupowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kolorowe pojemniki na śmieci, worek z różnego rodzaju śmieciami, odtwarzacz CD, płyta CD, kartki, ołówki, karty pracy: wykreślanka, gra memory (ksero „Aktywna świetlica”), słoik, butelka plastikowa, gazety.
Przebieg zajęć
Część wstępna:
Podanie tematu i celu zajęć.
Podanie planu zajęć.
Część właściwa:
Segregacja śmieci.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 zespoły. Każdy zespół wybiera reprezentanta, który wykona zadanie. Zadanie polega na wrzuceniu śmieci, które wylosują do odpowiednich pojemników (niebieski, zielony, żółty).
Zastosowanie słoika. Każdy zespół wypisuje na kartkach pomysły wykorzystania słoika.
Memory ekologiczne – gra w parach (złącznik 1).
Wykreślanka. Zadanie polega na odnalezieniu dziesięciu ukrytych wyrazów związanych z nazwami odpadów, które mogą znaleźć się w koszu na śmieci (załącznik 2).
Zabawy z odpadami.
Zabawa z butelką. Dzieci siadają w kole. Jedno z nich otrzymuje do ręki plastikową butelkę. Gdy gra muzyka butelka jest przekazywana z ręki do ręki. Osoba posiadająca butelkę w momencie wyłączenia muzyki odchodzi z koła.
Zabawa z gazetami. Dzieci chodzą po gazetach podczas muzyki, gdy muzyka ucichnie dzieci muszą wykonać zadanie np.:
przywitać się stopami,
zrobić przysiady,
stanąć na jednej nodze,
klaskać,
zrobić jaskółkę.
Część podsumowująca:
Podsumowanie zajęć.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
Załącznik nr 1
„Memory ekologiczne”
Załącznik nr 2
Wykreślanka
o
r
i
m
s
o
b
r
l
t
b
u
t
e
l
k
a
o
e
f
l
n
z
t
o
i
n
u
k
y
u
k
i
a
b
k
z
b
i
g
b
a
n
l
r
a
s
a
m
p
c
p
b
f
e
r
n
t
t
a
u
s
a
a
g
t
a
e
a
p
t
e
f
n
i
o
k
r
t
i
d
l
s
z
f
n
l
i
t
e
o
e
e
o
o
s
u
a
y
r
s
z
y
b
a
i
g
j
n
k
z
e
i
y
f
s
z
k
ł
o
a
p
u
s
z
k
a
i
a ...