Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Cieplinska
Data publikacji
2015-06-19
Średnia ocena
3,00
Pobrań
66

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć w zakresie edukacji polonistycznej w klasie III.
 Pobierz (docx, 13,2 KB)

Komentarze

PanABC, 2020-03-16, ocena:

scenariusz całkiem dobry, szkoda jednak że niema takiego dla klasy V szkoły podstawowej

Podgląd treści

Temat: Z wizytą na Olimpie.

Edukacja: polonistyczna

Prowadząca: mgr Aleksandra Cieplinska

Klasa III

Czas zajęć: 45 min

Cel główny zajęć: podany uczniom na początku lekcji w formie ustnej:

- utrwalenie wiadomości i umiejętności zdobytych w klasie III w zakresie edukacji polonistycznej

- zapoznanie dzieci z elementami mitologii greckiej

Cele szczegółowe (zgodnie z podstawą programową)

Uczeń uważnie słucha opowiadania, potrafi wykorzystać informacje w praktyce

- aktywnie uczestniczy w rozmowie, całym zdaniem odpowiada na pytania

- określa liczbę i rodzaj rzeczowników

- wyróżnia w tekście poznane części mowy

- dostrzega różnicę pomiędzy literą głoską, dzieli wyrazy na sylaby

Metody:

- podające

- aktywizujące

Formy:

- indywidualna

Środki dydaktyczne: tablice demonstracyjne, prezentacja multimedialna, puszka z zadaniami, karty pracy

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć

- podanie dzieciom celu lekcji (element OK.)

- nawiązanie do wcześniejszego tematu zajęć dotyczącego Grecji

Wczoraj rozmawialiśmy o Grecji, oglądaliśmy wiele widokówek, zdjęć i ilustracji. Dowiedzieliście się , że najwyższą górą w Grecji jest Olimp. Obiecałam wam, że dziś więcej opowiem na ten temat. Dawniej Grecy wierzyli, że na górze Olimp mieszkają bogowie, którzy rządzą światem. Z wyglądu podobni byli do ludzi, ale byli znacznie mądrzejsi, potężniejsi, silni i odważni. Posłuchajcie i zobaczcie.

2. Prezentacja multimedialna do pobrania w …..– słuchanie ze zrozumieniem opowiadania.

„Bogowie na Olimpie”

„Prometeusz”

„Podarunek Pandory”

3. Rozmowa na temat wysłuchanej prezentacji:

- Jakich bogów poznaliśmy ze starożytnej Grecji?

- Gdzie mieszkali Bogowie Greccy?

- Który z bogów był najważniejszy?

- Jak Bogowie odnosili się do ludzi?

- Kto wykradł ogień dla ludzi?

- Jak nazywała się kobieta, która została żoną Epimeteusza?

Pandora – tzn obdarzona wszystkimi darami

4. Otwarcie klasowej „Puszki”, w której znajdują się zadania do wykonania. (wykorzystanie oceny koleżeńskiej)

ZADANIE 1.

Połącz strzałką nazwę z jej wyjaśnieniem np.:

Hermes - grecki posłaniec

Zeus – władca Olimpu

Olimp – góra w Grecji, na której mieszkali Bogowie

Epimeteusz – brat Prometeusza, mąż Pandory

Prometeusz – wykradł ogień z Olimpu

Pandora – kobieta obdarzona wszystkimi darami natury

ZADANIE 2.

Spośród darów, jakimi bogowie obdarzyli piękną Pandorę były między innymi: pogodny uśmiech, piękna suknia, ozdobna szata. Określ ich rodzaj i liczbę.

ZADANIE 3.

Podkreśl w zdaniach rzeczowniki, czasowniki , przymiotniki.

Dzielny Prometeusz wykradł ogień.

Epimetusz zakochał się w pięknej Pandorze.

Ciekawa Pandora otwarła tajemniczą puszkę.

Ćwiczenie śródlekcyjne: taniec grecki „Grek Zorba”

ZADANIE 4.

Wypisz poniższe wyrazy zgodnie z kolejnością alfabetyczną: Pandora, Grecja, Ateny, Zeus, Hermes, Prometeusz,

ZADANIE 5.

W poniższych wyrazach policz litery, głoski i sylaby:

wyrazy

liczba liter

liczba głosek

liczba sylab

podejrzliwość

zawiść

egoizm

ból

Zad. Dom.

Napisz list do Zeusa, w którym postarasz się przekonać go, aby odwrócił klątwę i ...