Dodaj publikację
Autor
Aneta Geraga
Data publikacji
2015-06-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja przeprowadzona metodą stacji zadaniowych.
 Pobierz (docx, 68,3 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka niemieckiego

Klasa : II b I Liceum Ogólnokształcące w Ozorkowie

Termin zajęć: 4 kwietnia 2013r.

Prowadzący: Aneta Geraga

TEMAT : Deutschland! - Ich kenne meine Nachbarn!

Cel ogólny:

powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości dotyczących geografii, historii, zabytków oraz życia politycznego i kulturalnego w Niemczech.

Cele operacyjne:

Uczeń:

wymienia podstawowe pojęcia, które kojarzy z Niemcami,

zna nazwy krajów związkowych ,

potrafi na podstawie przeczytanych tekstów odpowiedzieć na pytania dotyczące położenia geograficznego oraz życia politycznego Niemiec,

rozpoznaje niemieckie zabytki na podstawie ich opisu i podaje, gdzie się znajdują,

poprawnie rozwiązuje kwiz dotyczący Niemiec,

zna nazwiska sławnych Niemców i poprawnie przyporządkowuje je odpowiednim opisom.

Cele wychowawcze:

Uczeń:

potrafi współpracować w grupie,

potrafi w odpowiedni sposób wyrazić własną opinię, własne zdanie.

Umiejętności:

rozwijanie umiejętności rozumienia tekstu czytanego,

rozwijanie sprawności mówienia,

ćwiczenie umiejętności korzystania ze słowników.

Formy pracy:

praca indywidualna

praca w grupach

 Metody pracy:

giełda pomysłów,

stacje zadaniowe.

 Środki pracy:

karta pracy ucznia,

mapa Niemiec,

komputery,

słowniki polsko - niemiecki.

 Przebieg lekcji: 

Podanie celu i tematyki zajęć.

Rozgrzewka językowa : Uczniowie podają skojarzenia związane z Niemcami.

Podział na grupy oraz ustalenie regulaminu pracy na zajęciach.

Stacje zadaniowe: Uczniowie otrzymują karty pracy i rozwiązują przygotowane zadania.

Stacja 1 : Uczniowie uzupełniają mapę Niemiec nazwami krajów związkowych.

Stacja 2 : Uczniowie odpowiadają na podstawie przeczytanych tekstów na przygotowane pytania.

Stacja 3: Uczniowie przyporządkowują nazwisk sławnych Niemców do odpowiednich opisów osób.

Stacja 4: Quiz językowy. Uczniowie wybierają poprawną odpowiedź.

Stacja 5: Uczniowie zgadują na podstawie ilustracji oraz krótkiego opisu nazwy znanych niemieckich zabytków oraz podają miasta, w których się one znajdują.

Stacja 6: (Ciekawostka) Uczniowie dopasowują zdania w języku niemieckim (Hochdeutsch) do ich odpowiedników w dialekcie Plattdeutsch.

Sprawdzenie wykonanych zadań: Grupy wzajemnie sprawdzają poprawność wykonanych zadań.

Podsumowanie i ocena pracy : Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Pytania dotyczą wykonywanych zadań.

Zadanie pracy domowej : Uczniowie mają do wyboru dwa zadania. Sami decydują, które zadanie wykonają.

Ocena celująca : przygotowanie prezentacji na temat : Deutschland! – Ich kenne meine Nachbarn! ( 2-3 osobowe grupy, termin: 6 maja 2013). Prezentacja musi być opatrzona komentarzem w języku niemieckim.

Ocena bardzo dobra : przygotowanie plakatu, collage na temat: Deutschland! – Ich kenne meine Nachbarn! (2 – 4 osobowe grupy)

Schülerblatt - Lösung

STATION 1

STATION 2

Wann ist die Berliner Mauer gefallen? Die Berliner Mauer ist im Jahre 1989 gefallen

Wann feiert man den Tag der Deutschen Einheit? Den Tag der Deutschen Einheit feiert man am 3. Oktober.

Wie viele Einwohner zählt Deutschland? Deutschland zählt 82 Millionen Einwohner.

Aus wie vielen Bundesländern besteht Deutschland? Deutschland besteht ...