Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Księżopolska
Data publikacji
2015-06-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
204

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej na podstawie treści programowych z przyrody w kl IV szkoły podstawowej (korelacja miedzy przedmiotowa przyroda- edukacja przyrodnicza).
 Pobierz (doc, 52,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej na podstawie treści programowych z przyrody kl IV.

Prowadzący: mgr Katarzyna Księżopolska nauczyciel przyrody,

mgr Jolanta Marek nauczyciel bibliotekarz.

Temat: Multimedialna podróż po Polskich Parkach Narodowych.

Formy pracy: praca w grupach, pokaz medialny, pogadanka.

Pomoce dydaktyczne: albumy, czasopisma, instrukcja, karta pracy do wypełnienia, zdjęcia, mapa Polski

Cele główne: - zapoznanie z wybranymi formami ochrony przyrody w Polsce (np. parki narodowe, rezerwaty przyrody, ochrona gatunkowa, pomnik przyrody).

- wyszukiwanie informacji z różnych źródeł wiedzy.

Cele szczegółowe: - poznaje gatunki zwierząt i roślin w ich naturalnym środowisku.

- zna polskie parki narodowe.

- potrafi wyróżnić gatunki zwierząt i roślin chronionych.

- efektywnie wykorzystuje oprogramowanie szkolnego komputera.

- korzysta z wyszukiwarek i katalogów portali internetowych.

- potrafi gromadzić informacje w trakcie eksplorowania zasobów.

- doskonali umiejętności analizowania, selekcji informacji i wnioskowania

- wykorzystuje w praktyce zdobytą wiedzę

-doskonali umiejętność pracy w grupie

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu.

• Rozdanie uczniom kart pracy i instrukcji.

• Objaśnienie celu lekcji, zasad postępowania na zajęciach oraz sposobu wypełnienia kart pracy.

• Przedstawienie i krótka charakterystyka różnych źródeł informacji.

• Wyjaśnienie terminów; portal, wyszukiwarka, strona www...,katalog internetowy, park narodowy, rezerwat przyrody, ochrona gatunkowa, pomnik przyrody.

• Zapoznanie z instrukcją, praca krok po kroku, jednym frontem w celu zalogowania się i otwarcia portalu internetowego.

2. Faza realizacyjna - praca w grupach.

• Wyszukiwanie określonych stron www.. podanych w instrukcji.

• Analiza i selekcja uzyskanych informacji, uzupełnianie kart pracy.

• Segregowanie zdjęć krajobrazów, roślin i zwierząt chronionych.

• Wklejenie odpowiednich zdjęć i znaczków do kart pracy.

• Sprawdzenie poprawności wypełnienia kart pracy.

• Komponowanie plakatu „Polskie Parki Narodowe”.

• Powtórzenie pracy w drugim ćwiczeniu (uczniowie wypełniają kolejne karty pracy dotyczące innych parków narodowych).

3. Faza podsumowująca

• Krótkie omówienie stworzonego przez dzieci plakatu „Polskie Parki Narodowe”.

• Przypomnienie celów i sprawdzenie, czy zostały osiągnięte.

|Etapy lekcji |Czynności ucznia |Czynności nauczyciela |
|Faza wprowadzająca |- zapoznanie z instrukcją i kartą pracy, |- podanie tematu i celów lekcji, |
| |- zapoznanie z różnymi źródłami wiedzy (albumy, |- rozdanie uczniom kart pracy i instrukcji, |
| |czasopisma, Internet), |- przedstawienie i krótka charakterystyka różnych źródeł |
| |- zapoznanie z terminami; portal, wyszukiwarka, strona |informacji, |
| |www...,katalog internetowy, przypomnienie poję ć |- wyjaśnienie terminów; portal, wyszukiwarka, strona |
| |związanych z ochroną przyrody (np. park narodowy, rezerwat|www...,katalog internetowy, park narodowy, rezerwat |
| |przyrody, ochrona gatunkowa, pomnik przyrody), |przyrody, ochrona gatunkowa, pomnik przyrody, |
| |- włączenie komputerów, zalogowanie się, włączenie |- praca krok po kroku, jednym frontem w celu zalogowania |
| |przeglądarki internetowej – praca równym frontem krok po |się i otwarcia portalu internetowego, |
| |kroku. |- nauczyciel sprawdza poprawność logowania. |
|Faza realizacyjna |- wyszukiwanie określonych stron www.. podanych | |
| |w instrukcji ...