Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Data……. nauczyciel prowadzący………….
Konspekt lekcji geografii w klasie …………..
TEMAT: Osadnictwo wiejskie i miejskie na świecie.
BLOK TEMATYCZNY: Procesy demograficzne świata i Polski.
CEL OGÓLNY: Przedstawienie procesów związanych z układem wsi oraz miast, opisanie na przykładach zespołów urbanistycznych miast (aglomeracji, konurbacji) w różnych częściach świata.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Wiadomości. Uczeń potrafi:
- wyjaśnić terminy: urbanizacja, aglomeracja, konurbacja
- opisać przyczyny rozwoju wsi i miast
Umiejętności. Uczeń potrafi:
- rozpoznać aglomeracje i konurbacje na mapie świata
- wymienić rodzaje wsi
- przedstawić cechy charakterystyczne wybranych zespołów miast
- wyróżnić megalopolis
CELE WYCHOWAWCZE:
Postawy: - wnioskuje na podstawie wykonanych zadań
- efektywnie współpracuje z nauczycielem
Zainteresowania – wzbudzanie zainteresowania procesami rozwoju miast
METODY PRACY:
Podająca- pogadanka na temat obszarów zurbanizowanych
Problemowa- praca z mapami w atlasie (mapa świata, mapa Polski)
FORMY PRACY:
Indywidualna- analiza map
Zbiorowa- określanie zespołów miejskich
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, mapa świata, mapa fizyczna Polski, mapy w atlasie, Słownik Geograficzny
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część organizacyjna- przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności
II. Część powtórzeniowa- nawiązanie do zagadnień z ostatniej lekcji, kartkówka
III. Część nawiązująca- podanie celu lekcji i tematu
IV. Część postępująca:
1. Wieś -
Wybrane typy zabudowy wsi w Europie:
- okolnica
- rzędówka
- ulicówka
- wielodrożnica
Farmy, wieś zurbanizowana
Funkcje wsi: turystyczna, uzdrowiskowa, religijna
2.URBANIZACJA
AGLOMERACJA MIEJSKA
KONURBACJA
MEGALOPOLIS – powstaje w wynik łączenia się peryferyjnych stref zabudowy jednorodzinnej i wiązanych z nią usług rozwijających się wokół poszczególnych metropolii i dużych miast.
Przykłady z Polski i świata
Aglomeracja monocentryczna i policentryczna (konurbacja)
Deglomeracja – rozpraszanie osadnictwa jest planowa działalnością mającą przeciwdziałać dalszemu rozrastaniu się wielkich aglomeracji miejskich
V. Część powtórzeniowa, przypomnienie i uporządkowanie wiadomości z lekcji, ocenienie pracy uczniów
Praca domowa: Wymień problemy urbanizacyjne w Polsce i na świecie.