Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowała: Ewa Chylińska
Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
z wykorzystaniem technik dramowych
Temat: Zabawy dramowe „Już ożyła łąka wiosną”.
Cele operacyjne: Dziecko:
- zna nazwę aktualnej pory roku - wiosny
- nazywa zwierzęta żyjące na łące: kret, żaba, ślimak, motyl, bocian
- ćwiczy sprawność manualną w trakcie operowania pędzlem i posługiwania się nożyczkami
- uczy się sztuki negocjacji, szanuje odmienne zdanie kolegi
- dokonuje zgodnego podziału obowiązków w zespole
- dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu
- zachowuje bezpieczeństwo podczas podejmowanych działań
- wdraża się do całozdaniowego wypowiada się na temat wyglądu zwierząt
- wchodzi w rolę mieszkańca łąki naśladując sposób jego poruszania się
- przelicza elementy i porównuje liczebność zbiorów
- określa położenie zwierząt z użyciem pojęć: na, pod, za, obok, wyżej, niżej, itp.
- śpiewa piosenkę i improwizuje do niej melodię na wybranym instrumencie
- rozwija inicjatywę, wyobraźnię twórczą i pomysłowość
Metody pracy:
słowna – rozmowa, wiersz, piosenka, objaśnienie
oglądowa – obserwacja, pokaz
czynna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
drama – technika niedokończonych zdań, wywiad, improwizacja ruchowa,
wprawki dramatyczne, plansza kreowana, improwizacja muzyczna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
atrapa mikrofonu, znaczki z wizerunkami bocianów, żab, kretów i motyli, marakasy, duże arkusze brystolu, farby, przybory do malowania, wycinanki, nożyczki, kleje, pinezki, instrumenty perkusyjne, nagrania muzyki o zróżnicowanej dynamice, odtwarzacz CD
Przebieg zajęcia
1. Rundka w kręgu
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczycielka inicjuje rozmowę na temat zwierząt. Zadanie dzieci polega na dokończeniu zdania: Moje ulubione zwierzę to….. ponieważ….. Dzieci podają różne propozycje i uzasadniają swoją wypowiedź.
2. Improwizacja ruchowa „Świat zwierząt”
Nauczycielka włącza odtwarzacz CD z nagraniem muzyki o zróżnicowanej dynamice. Gdy rozlegają się delikatne, wolne dźwięki, wtedy biegają dzieci, które są owadami. Gdy słychać szybkie, mocne dźwięki - skaczą, czworakują, podskakują itp. dzieci, które wybrały zwierzęta naziemne.
3. Wywiad na temat wiosny
Nauczycielka w roli reportera przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat aktualnej pory roku - wiosny i zmian w przyrodzie, jakie można wtedy zaobserwować. Nauczycielka pyta też o wygląd wiosennej łąki. Dzieci opisują jej wygląd i wymieniają zamieszkujące ją zwierzęta.
4. Wprawki dramatyczne
Dzieci losują znaczki przedstawiające żaby, krety, bociany, ślimaki i motyle, a następnie przyklejają je sobie na piersi. Gdy nauczycielka gra na marakasach - dzieci wchodzą w role mieszkańców łąki i naśladują sposób ich poruszania się:
• żabki – podskoki w przysiadzie
• krety – czworakowanie
• ślimaki – pełzanie
• bociany – powolny chód z wysokim unoszeniem kolan
• motyle – bieg na palcach, machanie ramionami - skrzydłami
5. Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy plastycznej
Nauczycielka przedstawia dzieciom temat pracy. Grupa dzieli się na zespoły, Dzieci ...