Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć z edukacji matematycznej
TEMAT ZAJĘĆ: Wprowadzenie liczby 8 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym.
Cele ogólne:
Poznanie liczby 8 i jej znaku monograficznego.
Nabywanie umiejętności liczenia w zakresie 8.
Kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania liczby 8.
Cele szczegółowe – uczeń potrafi:
- przeliczyć zbiory
-używać liczebników porządkowych do określania kolejności przedmiotów
-posługiwać się jednostką miarową przy mierzeniu długości i szerokości wybranych przedmiotów
-rozłożyć liczbę 8 na składniki
-zapisać liczbę jako sumę składników
-posługiwać się osią liczbową
METODY NAUCZANIA: słowna, oglądowa, czynna.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: liczby w kolorach, oś liczbowa, kartoniki z liczbami, różne liczmany (kółka, patyczki), elementy do tablicy flanelowej, żetony monet.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawdzenie pracy domowej.
2. Rachunek pamięciowy.
N. „Ile to jest?”
3+2= 4+3= 1+5=
6-4= 5-5= 7-2=
N. „Podajcie liczbę większą o dwa?” (od 6, 5, 4, 2, 3)
U. Podnoszą kartoniki z odpowiednimi liczbami.
Podanie tematu zajęć.
N. „Dzisiaj poznacie liczbę osiem, dowiecie się o ile liczba osiem jest większa od liczby którą poznaliśmy ostatnio”.
4. Powstawanie liczby osiem (powiększenie uprzednio poznanej wielkości o jeden, doliczanie jedności i odliczanie jej).
„Utwórzcie z patyczków zbiór siedmioelementowy”.
U. Tworzą zbiory.
N. „Dołóżcie teraz jeden patyczek do utworzonego zbioru i powiedzcie ile elementów ma powstały zbiór?”
U. Zbiór ma osiem elementów.
N. „Ile patyczków trzeba dołożyć do siedem, aby otrzymać osiem?”
U. Trzeba dołożyć jeden.
N. „O ile osiem jest większe od siedem?”
U. O jeden.
N. „O ile siedem jest mniejsze od osiem?”
U. Też o jeden.
N. „Poszukajcie teraz zbiory ośmioelementowe w klasie?”
U. Szukają.
5. Liczba w aspekcie kardynalnym (wyodrębnianie zbiorów o określonej liczbie elementów, dostrzeganie liczby jako wspólnej cechy zbiorów równolicznych).
N. „Teraz ułóżcie zbiór ośmioelementowy z kółek małych”.
U. Układają na ławkach zbiory składające się z ośmiu kółek małych.
N. „Teraz wybierzcie ze swojego kompletu klocki duże w kształcie trójkąta i ułóżcie w pary z małymi kołami”.
N. „Czy jakieś klocki zostały bez pary?”
U. Wszystkie mają pary.
N. Doprowadza do stwierdzenia, że są to zbiory równoliczne.
„Policzcie z ilu elementów składa się zbiór kółek?”
U. Z ośmiu.
N. „Powiedzcie z ilu elementów będzie się składał zbiór trójkątów, nie liczcie!”
U. Dochodzą do wniosku, że również z ośmiu, gdyż zbiory te były równoliczne.
N. „Ze swoich kompletów „ liczb w kolorach” wybierzcie tyle białych klocków, ile jest małych kół. Zbudujcie „pociąg”.
U. Układają na ławce „pociąg” z białych klocków.
N. „Wyszukajcie w swoich kompletach klocek, którego długość równa się ...