Dodaj publikację
Autor
Monika Werner
Data publikacji
2015-07-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
223

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z edukacji przyrodniczej.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć z edukacji przyrodniczej.

Temat: Ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające w Polsce.

Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z ptakami odlatującymi do ciepłych krajów i pozostającymi

w Polsce.

Cele szczegółowe – uczeń potrafi:

-wymienić ptaki odlatujące do ciepłych krajów

-wymienić ptaki pozostające na zimę w Polsce

-rozróżnić i nazwać ptaki po wyglądzie

-dostrzec różnice i podobieństwa między ptakami

-rozwiązać zagadki

-dopasować rysunek ptaka do etykiety z jego nazwą

-posegregować ptaki na odlatujace i zimujące

-odpowiedzieć na pytanie: ,,Dlaczego ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów?”

Metody: uczenie się przez działanie, rozmowa, pokaz, burza mózgów, praca z tekstem, zabawa

Formy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne: zagadki, karty pracy, ilustracje ptaków oraz etykiety z ich nazwami, tekst ,,Z notatnika obserwatora”, duży karton i pisaki do wykonania mapy pojęciowej, piłka

Przebieg zajęć

Zagadki:

,,O kim teraz mowa? Gdy brzydsza pogoda, deszczu coraz więcej,

słońce słabiej świeci, a one , jak co roku, szykują się do odlotu…( ptaki)”

,,Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka.

Jej przysmak to są muchy. Cóż to za zwierzę? ( jaskółka)”

,, Ma długi czerwony dziób, na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł i każda żaba się go boi. ( bocian)”

,,Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek.

Ten mały szary ptak to…( skowronek).”

Rozmowa z dziećmi o innych ptakach, zaprezentowanie uczniom ilustracji wybranych ptaków. Nazwanie ptaków, odczytanie nazw na etykietach, dopasowywanie etykiety do konkretnego ptaka.

Wysłuchanie tekstu ,,Z notatnika obserwatora”.Rozmowa kierowana o ptasich wędrówkach, sposobach gromadzenia się przed odlotem i odbywania przelotów.

Praca grupowa – segregowanie ptaków na zimujące i odlatujące.

Praca indywidualna – wycinanie ptaków i układanie ich pod ilustracjami i napisami; ,,zima”, ,,lato”. Po sprawdzeniu i omówieniu wklejenie.

Ćwiczenia w pisaniu – uzupełnianie zdań z luką.

Zabawa ruchowa - ,,Lot ptaka” ( Dzieci biegają swobodnie po Sali. Na ustalony sygnał nauczyciel pokazuje ilustrację wybranego ptaka a uczestnicy zabawy przybierają pozę: skuloną –gdy ptak pozostaje w Polsce na zimę; naśladują lot ptaka – gdy odlatuje na zimę do ciepłych krajów.)

Wykonanie mapy pojęciowej pod hasłem ,,Ptaki”.

Burza mózgów -,,Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?”

Zabawa z piłką na podsumowanie zajęć - ,,Te ptaki nas już pożegnały”. (Dzieci siedzą w kręgu a nauczyciel rzuca piłkę do wybranego dziecka i wypowiada nazwe ptaka. Jeśli ptak pozostaje w Polsce na zimę – piłki nie wolno odebrać.)

Ocena aktywności dzieci. Zadanie pracy domowej.

Monika Werner