Dodaj publikację
Autor
Monika Werner
Data publikacji
2015-07-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z edukacji motoryczno-zdrowotnej.
 Pobierz (docx, 18,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć ruchowych

Temat lekcji: Przeskakiwanie obunóż nad przeszkodami – kształtowanie skoczności.

Cel ogólny: Kształtowanie skoczności.

Cele szczegółowe:

-pokonać przeskokiem obunóż niskie przeszkody

-prawidłowo i bezpiecznie lądować po skoku na ugiętych nogach

-stosować się do reguł gier i zabaw

-rozróżniać kolory pojemników do segregacji podstawowych odpadów

Metoda: zabawowa

Formy pracy: zbiorowa, w parach, w grupach, indywidualna

Środki dydaktyczne: materiały odpadowe przyniesione przez dzieci ( gazety, plastikowe butelki, pojemniki po jogurtach, metalowe zakrętki do słoików), kosz, piłka, szarfy, ławeczka gimnastyczna, materac, kreda, obręcz gimnastyczna, skakanka.

Przebieg zajęć

Czynności porządkowo – organizacyjne: przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych, zbiórka, sprawdzenie przygotowania dzieci do zajęć ( strój, obuwie).

Rozgrzewka – przygotowanie organizmu do zadań ruchowych.

„ Sprzątanie lasu w marcowy dzień” – zabawa doskonaląca reakcję na sygnały.

Dzieci są ustawione na liniach boiska, w którego środku znajduje się duży kosz. Wokół kosza są rozłożone różne odpady przyniesione przez dzieci, np. plastikowe butelki, kubełki po jogurtach, gazety, metalowe pokrywki od słoików. Na sygnał nauczyciela jedno z dzieci „ marcowy dzień” z piłką „ słonecznikiem” rozpoczyna bieg poza liniami boiska, w tym czasie pozostałe dzieci zbierają śmieci i wrzucają je do kosza. Gdy „marcowy dzień” ukończy bieg dookoła boiska, krzyczy:,, Stop”, a dzieci wracają na linie boiska i liczą, ile odpadów udało im się zebrać w ciągu marcowego dnia.

- „ Taczki”: nauczyciel rozsypuje przedmioty z kosza, a dzieci poruszając się w podporze tyłem, przenoszą na brzuchach śmieci i segregują je – wkładając je do oznaczonych odpowiednimi kolorami obręczy hula-hoop ( czyli pojemników na odpady: niebieski – papier, żółty – plastik i metal, biały – szkło bezbarwne, zielony – szkło kolorowe).

- Każde dziecko wybiera jeden przedmiot z „odpadów” i przekłada go przed sobą i za sobą, nad głową i pod uniesioną nogą prawą i lewą, krąży nim ósemkę wokół nóg.

- W siadzie rozkrocznym dzieci toczą lub przesuwają po podłodze swoje przybory ( odpady) przed nogami i za sobą .

- Dzieci leżą na brzuchach i trzymają swoje przybory w rękach. Nauczyciel pyta, które odpady znajdą się np. w pojemniku niebieskim. Dzieci, które mają papierowe odpady, unoszą klatkę piersiową i podnoszą przybory jak najwyżej. Podobnie postępują z innymi rodzajami odpadów.

- Dzieci dobierają się w kilkuosobowe grupy i wspólnie starają się stworzyć z odpadów budowlę, piramidę, a następnie opowiedzieć o swoim dziele innym zespołom.

„Orkiestra” – ćwiczenie rytmiczne.

Dzieci wybierają sobie przybory , np. plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach ( po dwa na dziecko), gazety, ustawiają się w grupach i wykonują polecenia nauczyciela, który określa tempo, np. W butelki uderzamy ręką w rytmie półnuty kubeczkami uderzamy o siebie w rytmie ćwierćnuty ...