Dodaj publikację
Autor
Monika Werner
Data publikacji
2015-07-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z zajęć z edukacji przyrodniczej.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

Konspekt z edukacji przyrodniczej

Temat zajęć: Popularne drzewa i krzewy owocowe.

Cel ogólny: Poznanie gatunków drzew i krzewów owocowych, zapoznanie z ich budową.

Cele szczegółowe – uczeń potrafi:

-rozpoznać drzewa i krzewy owocowe po liściach, owocach i pokroju

-omówić budowę drzewa i krzewu

-wyjaśnić jaka jest różnica między drzewem i krzewem

-podać nazwy pospolitych drzew i krzewów owocowych

-wymienić, które owoce rosną na drzewach a które na krzewach

-rozpoznać owoc po smaku

-rozpoznać dany owoc za pomocą dotyku

-opisać wybrany owoc

-poprawnie podpisać drzewo i jego owoc

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: rozsypanka sylabowa, owoce, ilustracja przedstawiająca drzewa i krzewy owocowe, karty pracy, kartoniki z nazwami drzew i krzewów oraz ich owoców

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do tematu: odgadywanie nazw odmian różnych gatunków owoców na podstawie rozsypanki sylabowej.

Prezentacja żywych okazów owoców, rozpoznawanie ich i degustacja.

Rozmowa na temat różności smaków owoców.

-Który z tych owoców smakował Wam najbardziej?

- Jakie smaki mają te owoce?

4. Zabawa dydaktyczna ,,Czarodziejskie pudło”.

Badanie różnymi zmysłami cech owoców

-wzrok (kolor, wielkość)

-węch ( zapach)

-dotyk (twardość, powierzchnia)

-smak

Zapisywanie wyników obserwacji w tabeli.

Układanie zdań na temat danego owocu z uwzględnieniem wszystkich zaobserwowanych cech.

Wypowiedzi dzieci na temat drzew i krzewów na których rosną te owoce na podstawie ilustracji przywieszonej na tablicy.

-Jakie drzewa owocowe widzicie na ilustracji?

-Jakie krzewy owocowe rozpoznaliście?

-Czym różnią się drzewa od krzewów?

-Dlaczego jesienią się zbiera owoce?

Wskazywanie części drzewa i krzewu

Praca indywidualna – karty pracy ( podpisywanie częęści drzewa i krzewu).

Prezentacja ilustracji przedstawiających drzewa i krzewy owocowe. Zadaniem dzieci jest dopasowanie ilustracji do nazwy rośliny.

Rozpoznawanie drzew i krzewów owocowych po liściach, owocach oraz pokroju

-Umieszczanie nalepek z nazwami drzew i krzewów w odpowiednich miejscach.

-Zwracanie uwagi na różnice w nazwach drzew owocowych i ich owoców, np. jabłko, jabłoń. Zwrócenie uwagi na poprawne stosowanie nazewnictwa: gruszka – grusza; śliwa – sliwka.

12. Dorysowywanie odpowiednich owoców do gałązek drzew i krzewów i przyklejenie nazw owoców w odpowiednich miejscach.

13. Zabawa dydaktyczna: ,,Rosnę na drzewie czy krzewie?”

14. Zadanie pracy domowej. Ocena aktywności dzieci.

15. Podsumowanie zajęć - ,,Lubię to…” – chętne dzieci wypowiadają się na temat ulubionego owocu podając jego nazwę, cechy charakterystyczne, takie jak: wygląd i smak oraz nazwa rośliny, na której rośnie.

Monika Werner