Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt z edukacji matematycznej
Temat zajęć: Poprzez zabawy i gry dydaktyczne utrwalamy umiejętność mnożenia i dzielenia w zakresie 1000.
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 1000.
Cele szczegółowe- uczeń potrafi:
-ułożyć liczby od najmniejszej do największej
-mnożyć i dzielić w zakresie 1000
-pamięciowo obliczać sumy, różnice, iloczyny i ilorazy
-łączyć w pary działania z ich wynikami
-wymienić liczby podzielne przez 3, 4, 5 itd.
-podać działanie, którego wynikiem jest dana liczba
-przesuwać spinacze na taśmie metrowej zgodnie z iloczynem otrzymanym po rzuceniu dwoma kostkami
Metody: zabawa, gra dydaktyczna, praktyczne działanie
Formy: praca indywidualna zróżnicowana i jednorodna, zbiorowa i zespołowa
Środki dydaktyczne: karteczki z pytaniami dla każdego ucznia, karteczki z liczbami, taśma metrowa, kostki do gry, spinacze biurowe, karteczki z działaniami oraz ich wynikami, karta pracy ,,Droga do skarbu”, karty pracy z zadaniami domowymi, karteczki – punkciki za aktywność, domino matematyczne, karteczki z hasłami ,,mnożenie”, ,,dzielenie”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Na tablicy karteczki z liczbami, które należy poukładać w kolejności od najmniejszej liczby do największej. Odczytanie haseł ,,mnożymy”, ,,dzielimy”.
Zabawa ,,Jak się nazywasz?”
Każdy uczeń losuje karteczkę na której znajduje się pytanie np.: ,,Jak się nazywasz, jeżeli jesteś liczbą o 5 większą od 125?”
Zabawa ,,Skaczące liczby”.
Uczniowie otrzymują karteczki z liczbą ( od 3 do 9) i stają się tymi liczbami. Nauczyciel podaje działanie, którego wynikiem jest liczba od 3 do 9. Wstają i skaczą te dzieci, które są tymi liczbami np. 24 : 8=3 a więc wstają i skaczą trójki.
Zabawa z taśmą metrową ,,Kto szybciej wejdzie na górę?” Podział na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje taśmę krawiecką oraz spinacze do papieru ( różne kolory) w liczbie odpowiadającej liczbie uczestników. Każdy uczestnik wyrzuca jednocześnie dwie kostki. Mnoży liczbę oczek na kostkach i przesuwa swój spinacz zgodnie z wynikiem, który otrzymał.
Praca indywidualna zróżnicowana- ,,Znajdź wszystkie pary”. Każde dziecko otrzymuje karteczki z działaniami oraz wynikami.
Sprawdzenie poprawności połączenia działań z ich wynikami.
Zabawa ,,Liczby podzielne przez 3, 4, 5 itd.”
Praca indywidualna – karty pracy ,,Droga do skarbu”.
Domino Matematyczne- praca w 2 grupach.
Podsumowanie zajęć i zadanie oraz wytłumaczenie pracy domowej.
Podczas zajęć każdy uczeń zbiera punkciki- piłeczki. Im więcej punkcików zdobędzie na zajęciach tym wyższą ocenę z aktywności otrzyma.
Monika Werner