Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego
w grupie dzieci 5 i 6 letnich
Temat: Szanujemy środowisko, w którym żyjemy.
Podstawa programowa:
1.1 Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują
1.2 Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej(stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
3.3 Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
4.2 Grupuje obiekty w sensowny sposób i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
12 Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cel ogólny:
• Utrwalenie postaw prozdrowotnych i proekologicznych u dzieci.
Cele operacyjne:
• Posiada wiadomości z zakresu ekologii i potrafi je wykorzystać w trakcie zmagań konkursowych.
• Przestrzega zasad uczestnictwa w konkursie i aktywnie współpracuje w zespole.
• W trakcie wycieczki na łono przyrody wykazuje się poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
Umiejętność kluczowa – finalna: Posiada wiadomości na temat ochrony środowiska naturalnego, które umie wykorzystać w trakcie działań w przedszkolu.
Metody:
• Czynne: zadań do wykonania
• Słowne: rozmowa
• Oglądowe: obrazki, ilustracje, krzyżówka, indywidualne karty pracy
Formy:
• Indywidualna
• Grupowa
Środki dydaktyczne: krzyżówka, tablica interaktywna, tabliczki z napisami "tak", "nie" , symbole liści i kwiatów, piosenka "Ekologia" na CD, odznaki "Małego Ekologa".
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie „Chodźmy wszyscy tu dokoła”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki z hasłem EKOLOGIA.
[pic]
3. Zabawa taneczna do piosenki "Ekologia".
4. Wyjaśnienie przez dzieci pojęcia ekologia.
Ekologia to nauka o:
a) ekoludkach
b) badająca organizmy
c) nauka, która pokazuje jak dbać o środowisko
5. Quiz Ekologiczny. Podział dzieci na dwa zespoły przez losowanie: liści oraz kwiatów.
▪ Jak postępuje w lesie przyjaciel przyrody:
a) nie hałasuje, żeby nie płoszyć zwierząt,
b) głośno śpiewa, żeby zwierzętom było miło,
c) wynosi do lasu śmieci, żeby w domu było czysto.
▪ Co wyrośnie z kijanki:
a) ryba,
b) żaba,
c) dżdżownica.
▪ Podczas akcji "sprzątania świata":
a) dzieci tańczą i śpiewają,
b) dzieci zbierają odpady,
c) dzieci zbierają pieniądze.
▪ Jakie zwierzęta przygotowują się do snu zimowego:
a) sarna, lis,
b) niedźwiedź, jeż,
c) sikorka, gil.
▪ Jakie kwiaty rosną na wiosnę:
a) przebiśnieg, sasanka,
b) mak, rumianek,
c) stokrotka, róża.
▪ Czy dzięcioł jest pożyteczny:
a) nie, bo niszczy drzewa,
b) tak, bo niszczy szkodniki drzew
c) nie, bo niszczy korę drzew.
▪ Kto przede wszystkim powinien dbać o naszą ziemię:
a) wszyscy ludzie,
b) tylko ci, co śmiecą,
c) Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
▪ Jeśli obok śmietnika w sali leży papier, to:
a ...