Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kilińska
Data publikacji
2015-08-19
Średnia ocena
5,00
Pobrań
299

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przygotowujących do sprawdzianu szóstoklasisty z języka polskiego. Zebranie wiadomości z liryki i epiki.
 Pobierz (docx, 28,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Zajęcia: ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO – WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA POLSKIEGO

DLA KLASY VI - PRZYGOTOWANIE DO SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY

klasa VI

Temat zajęć realizowanych: Doskonalenie umiejętności polonistycznych (materiał mieszany)

Cele:

doskonalenie pojęć związanych z liryką i epiką,

rozpoznawanie środków stylistycznych w utworze poetyckim,

wyodrębnienie akapitów w tekście prozatorskim,

stosowanie znaków interpunkcyjnych.

Metody pracy:

praca z tekstem, rozmowa nauczająca

Formy pracy:

praca indywidualna, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne:

przygotowane przez nauczyciela karty pracy (teksty poetyckie, prozatorskie, ćwiczenia do wykonania); napisy z terminami związanymi z liryką i epiką

PRZEBIEG LEKCJI:

I. FAZA WSTĘPNA (PRZYGOTOWAWCZA)

czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)

nawiązanie do tematyki wcześniejszych zajęć

poinformowanie uczniów na temat tego, czym będziemy się zajmować na zajęciach

Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji będziemy doskonalić zdobyte wiadomości z zakresu literatury i wiedzy o języku. Tym samym dzieci wykorzystają swoje umiejętności w praktyce, rozwiązując różne ćwiczenia. Zwrócenie uwagi na to, że zadania, które będą rozwiązywane na zajęciach, nawiązują do wielu poleceń spotykanych w arkuszach sprawdzianu szóstoklasisty.

II. FAZA WŁAŚCIWA (REALIZACYJNA)

Ćwiczenie 1.

Na tablicy umieszczone jest słownictwo związane z liryką i epiką. Waszym zadaniem będzie przydzielenie terminu do odpowiedniej grupy:

LIRYKA:

osoba mówiąca

wers

strofa (zwrotka)

epitet

porównanie

przenośnia

wyraz dźwiękonaśladowczy

rym

rytm

refren

EPIKA:

narrator

bohater literacki

świat przedstawiony

akapit

trójdzielna budowa (wstęp, rozwinięcie, zakończenie)

baśń

legenda

opowiadanie

powieść

sprawozdanie

Uczniowie dopasowują pojęcia na tablicy i wykonują ćwiczenie 1. na karcie pracy.

Nauczyciel informuje uczniów, że to ćwiczenie miało na celu przypomnienie i utrwalenie wiadomości teoretycznych związanych z liryką i epiką.

Teraz przejdziemy do ćwiczeń praktycznych. Wspólnie wykonamy ćwiczenia.

Ćwiczenie 2.

Tekst nr 1 – „Zdarzenie” – Leopold Staff

Podarłem w gniewie białą kartkę

I w piec wrzuciłem cztery rymy,

Co się nie chciały sprząc uparte,

I bure z nich powiały dymy.

I gdy mnie otrzeźwiła proza,

Nagle z czarnego kałamarza

Strzelił śnieżna tuberoza*,

To się czasami w życiu zdarza.

* tuberoza – silnie pachnąca roślina pochodząca z Meksyku; z jej kwiatów otrzymuje się olejki eteryczne do produkcji perfum

Pytania skierowane do uczniów na podstawie tekstu wiersza:

Kim jest osoba mówiąca? (Osobą mówiącą jest poeta.)

Jaka sytuacja została przedstawiona w utworze? ( W utworze została przedstawiona sytuacja wysiłku tworzenia wiersza, trud pisania.)

Wyszukaj w wierszu środki stylistyczne i podkreśl je według wzoru:

Przenośnia: ======== (np.„I w piec wrzuciłem cztery rymy”)

Ożywienie: - - - - - - - - („Strzeliła śnieżna tuberoza”)

Uosobienie: - . -. - . - . („Strzeliła tuberoza”)

Epitet: ____________ (np. białą kartkę, bure dymy, czarnego kałamarza, śnieżna tuberoza)

Zaznacz w tekście rymy.

Co ma wpływ na rytmiczność wiersza? (przypomnienie terminu, jeśli to ...