Dodaj publikację
Autor
Iwona Wołejko
Data publikacji
2015-08-26
Średnia ocena
4,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć bibliotecznych dla klasy VI szkoły podstawowej. Zajęcia te w sposób przystępny przybliżają uczniom główne zasady działania reklamy na jej odbiorców oraz związane z tym zagrożenia. Dzięki temu uczeń może stać się świadomym i krytycznym odbiorcą reklam.
 Pobierz (docx, 26,1 KB)

Podgląd treści

Otoczeni reklamami

Konspekt zajęć bibliotecznych dla klasy VI szkoły podstawowejCzas trwania – 90 minut

Cele główne:

- zapoznanie uczniów z definicją, a także historią i metodami oddziaływania reklamy

- kształtowanie postawy krytycznego odbiorcy komunikatów reklamowych

- posługiwanie się różnymi źródłami informacji

Cele operacyjne:

Po zajęciach uczeń potrafi:

podać definicję i krótką historię reklamy

wyjaśnić mechanizmy jej oddziaływania

zauważyć zagrożenia wynikające z uproszczeń stosowanych w reklamach

odbierać krytycznie przekazy reklamowe

samodzielnie wykonać reklamę dowolnie wybranego produktu

Uczeń zrozumiał pojęcia:

billboard

spot

product placement

galanteria reklamowa

Uczeń po zajęciach powinien:

doskonalić umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w książkach

nauczyć się aktywnego współdziałania w grupie

Metody:

- słowna – pogadanka

- praktyczna – praca w zespołach

- pokazowa – książki, film

Środki dydaktyczne:

- laptop

- rzutnik multimedialny

- książki

- duży arkusz papieru, kolorowe pisaki

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:

Powitanie uczniów

Podanie tematu lekcji

Główna część zajęć:

Krótka rozmowa nauczyciela z uczniami na temat reklamy

Wyświetlenie prezentacji w programie Power Point na temat historii reklamy, jej rodzajów i metod oddziaływania

Pogadanka na temat zagrożeń wynikających z uproszczeń stosowanych w reklamach

Część końcowa:

Dzieci odpowiadają w swoich zespołach na pytania, korzystając z wcześniej przygotowanych wydawnictw (załącznik nr 2)

Wybrany uczeń odczytuje głośno odpowiedzi. Nauczyciel, w miarę potrzeby, poprawia i uzupełnia wiedzę uczniów

Każdy zespół uczniów projektuje reklamę. Nauczyciel informuje, że przy ocenie reklamy będą brane pod uwagę: pomysł, gra słów, realizacja plastyczna oraz współpraca w zespole

Zaprezentowanie przez grupy wykonanych prac

Ocenienie przez nauczyciela zaprezentowanych reklam

Wyświetlenie filmu pt. „Kupujesz to? czyli wy wobec reklamy”

Ewaluacja zajęć: spróbuj określić, jak oceniasz dzisiejsze zajęcia. Będą w tym pomocne rozpoczęte już zdania (załącznik nr 3). Dokończ je na otrzymanych kartkach i wychodząc pozostaw w pudełeczku na biurku

Bibliografia:

Albertowska Anna: Dziecko – podmiot reklamy. Edukacja i Dialog 2006 nr 1 s. 58-61

Budzyński Wojciech: Reklama: techniki skutecznej perswazji. Warszawa: Poltex, 2001

Gędek Matek: Reklama: zarys problematyki. Lublin: Wydaw. KUL, 2013

Kopaliński Władysław: Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 1999

Media / pod red. Edyty Banaszkiewicz-Zygmunt. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2000

Niesiobędzka Małgorzata: Rola reklamy w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 2007 nr 10 s. 32-37

Orkiszewska Barbara: Uległość wobec reklam. Edukacja i Dialog 2006 nr 1 s. 61-64

Pachecka Małgorzata: Czy można wierzyć reklamie? Język Polski w Szkole IV-VI 2002/2003 nr 35 s. 54-57

Reklama w społeczeństwie informacyjnym: kontakty społeczno-informacyjne. Kraków: Maternus Media, 2010

Scenariusze zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej / pod red. Wacława Strykowskiego. Poznań: Wydaw. Naukowe UAM, 2002

Sitarczyk Małgorzata, Łukasik Magdalena: Reklama i ...