Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji otwartej z chemii i matematyki
Data: 10.06.2015
Prowadzący:
Bożena Kruszewska (nauczyciel chemii),
Justyna Myślińska (nauczyciel matematyki).
Klasy: I, II, III gimnazjum; Zespół Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku
Dział programowy z chemii: Substancje chemiczne o znaczeniu biologicznym.
Dział programowy z matematyki: Liczby wymierne dodatnie.
Typ lekcji: wprowadzająca nowy materiał (chemia), utrwalająca działania na liczbach wymiernych (matematyka).
Temat lekcji: „Kalorie w chemii i matematyce”
Cele lekcji
Cel ogólny:
- uczeń ma świadomość wartości kalorycznych różnych produktów spożywczych oraz spalania kalorii podczas różnych form aktywności
Cele szczegółowe:
I. Wychowawcze:
- pogłębianie aktywności własnej uczniów
- efektywne współdziałania uczniów między sobą
II. Terapeutyczne:
- kształtowanie pozytywnej samooceny w trakcie lekcji
- wyrabianie aktywnej postawy w stosunku do nauki i procesu leczenia
- pomoc w adaptacji ucznia do nowego środowiska, a także pomoc w ponownym powrocie do szkoły macierzystej
III. Cele operacyjne:
- uczeń określa, jaka jest rola pożywienia w funkcjonowaniu organizmu człowieka
- wyszukuje wartości energetyczne różnych produktów spożywczych
- oblicza, ile kalorii spala się podczas wykonywania jednej czynności w określonym czasie
Środki dydaktyczne: stoper (do mierzenia czasu spaceru), karta pracy, fragment podręcznika z chemii (kolorowe ksero), tablica, komputery wyposażone w przeglądarkę internetową i dostęp do internetu
Metody: multimedialna, pogadanka, dyskusja, zadania praktyczne
Formy pracy: praca równym frontem, praca z komputerem
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne
2. Powtórzenie
- przypomnienie głównych grup produktów spożywczych i ich znaczenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka
3. Wprowadzenie do lekcji
- podanie celów lekcji w języku ucznia
- omówienie definicji kalorii
- określenie znaczenia znajomości wartości kalorycznych produktów spożywczych w funkcjonowaniu organizmu
4. Opracowanie nowego materiału
- pomiar czasu spaceru z sali szkolnej do sali komputerowej (uczniowie włączają stoper i śledzą mierzenie czasu)
- uzupełnianie karty pracy:
Obliczenie liczby kalorii spalonych podczas spaceru
Wyszukiwanie z użyciem Internetu wartości kalorycznych przykładowych produktów spożywczych oraz zużycia energetycznego podczas wykonywania różnych czynności
Obliczanie czasu potrzebnego na spalanie określonej liczny kalorii
Obliczanie liczby kalorii spalanych podczas wykonywania różnych czynności
5. Utrwalenie wiadomości i kształtowanych umiejętności
- podsumowanie celów lekcji (odniesienie się do każdego z nich) i ewaluacja
- zadanie pracy domowej (wyszukać na opakowaniach różnych produktów spożywczych, ile zawierają kalorii)
Karta pracy
„Kalorie w chemii i matematyce”
Czas marszu: ……
Podczas 1 godziny marszu człowiek spala średnio 150kcal. Oblicz, ile kcal spaliła(e)ś w czasie dzisiejszego spaceru.
Rozwiązanie:
Odp. …………..
Wyszukaj i wpisz do tabeli wartości kaloryczne:
|Produkt |Wartość kaloryczna |
|pączek | |
|snickers | |
|cheeseburger | |
| | |
|Produkt |Wartość kaloryczna |
|średnie jabłko | |
|jogurt naturalny mały | |
|banan | |
| | |
Ile czasu trzeba spacerować średnim tempem, żeby spalić:
pączka?
Rozwiązanie:
b) średnie jabłko ...