Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie motoryki małej
Konspekt zajęć
CELE OGÓLNE:
usprawnianie małej motoryki;
wydłużanie czasu skupiania uwagi nad daną czynnością;
wyzwalanie aktywności dziecka.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rozumie polecenia wydawane przez nauczyciela;
samo lub z pomocą rozprowadza farbę na dużym arkuszu papieru;
potrafi same lub z pomocą dmuchać;
odkręca kurki kranu, samodzielnie lub z pomocą namydla i wyciera ręce.
FORMA: zajęcia grupowe.
CZAS: 45 minut
CELE GŁÓWNE:
· usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej
· usprawnianie małej i dużej motoryki
· wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka
· doskonalenie komunikacji i porozumiewania się
· rozwijanie umiejętności współdziałania
· rozwijanie aktywności poznawczej, orientacji w schemacie ciała
Metody pracy - praktycznego działania , słowna
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne
Przywitanie dziecka piosenką pt.:
,,Witaj...” wymieniając jego imię
Witaj.., witaj .. / jak się masz? / bis
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy.
/ bądź wśród nas. / bis
Zajęcia właściwe
Ćwiczenia usprawniające pracę dłoni
Malowanie farbami
Zamalowywanie dużych powierzchni farbami za pomocą pędzli zrobionych z różnych
materiałów : waty, materiału, gąbki - usprawnianie pracy ręki i dłoni, usprawnianie koordynacji
wzrokowo – ruchowej
Malowanie farbami od szablonu - usprawnianie pracy ręki i dłoni, usprawnianie koordynacji
wzrokowo – ruchowej
Indywidualna praca z uczestnikiem zajęć. Zachęcanie do aktywności ruchowej.
Czas na wrażenia dotykowe związane z konsystencją farby jej temperaturą oraz fakturą szarego
papieru następnie folii. Malowanie palcami, całą dłonią, obiema rękoma.
3. Zajęcia końcowe
pożegnanie: podziękowanie dziecku za udział w zajęciach, pochwalenie go za aktywność,
podanie ręki i powiedzenie „Do widzenia”