Dodaj publikację
Autor
irena długosz
Data publikacji
2015-10-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Integracyjne zajęcia z udziałem uczniów klasy przysposabiającej do pracy oraz ich babć, dziadków oraz rodziców
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz warsztatowych zajęć wychowawczych
Część wstępna
Pracuję w Zespole Szkół Specjalnych, jestem nauczycielem i wychowawcą klasy ponadgimnazjalnej przysposabiającej do pracy dla młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Opisywane niżej zajęcia zaplanowałam i przeprowadziłam w styczniu bieżącego roku z klasą IB. Spotkanie przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze, było zarazem świętowaniem Dnia Babci oraz miało charakter spotkania integrującego młodzież, rodziców i dziadków w działaniu. Uczestnicy spotkania podzieleni na zespoły (wnuczek i Babcia) przygotowywali wspólne potrawę –ruskie pierogi. Głównym celem spotkania, jak mogłoby się wydawać z pozoru, nie było dokonanie przez komisję oceny smaku przygotowanych dań i utytułowanie Królową Pierogów jednaj z babć, lecz walory wychowawcze owego spotkania, realizacja celów programu wychowawczego klasy. Szacunek wobec osób starszych, uznanie ich wiedzy i doświadczeń życiowych(tu umiejętności kulinarnych) to wartości prezentowane w sposób praktyczny w czasie spotkania z okazji DNIA BABCI. Uczestnicy zajęć tak dobrze się bawili, że zaplanowane zostało (i odbył się już) kolejne wspólne gotowanie z okazji Tłustego Czwartku.

Literatura: Książka “W kuchni babci i wnuczki” Barbary Adamczewskiej i Beaty Mellerowej wydawca: Nowy Świat,Warszawa, 2005
http://przepisy-babci-stasi.blogspot.com/

Temat: DZIEŃ BABCI –rodzinne zajęcia kulinarne.
Cele:
• zwraca się we właściwy sposób do osób starszych
• docenia wiedzę i umiejętności swoich dziadków
• chce i potrafi naśladować czynności podczas wykonywania potraw
• rozumie pojęcie pracy, wymagania i korzyści płynące z pracy,
• dokonuje wyboru pracy lub konkretnego zadania adekwatnie do własnych możliwości
• wie co chce i co umie robić,
• jest zmotywowany do pracy,
• zna i przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pracy,
• potrafi zwrócić się o pomoc do właściwych osób,
• rozumie i wykonuje polecenia związane z pracą,
• potrafi skoncentrować się na zadaniu, stara się wykonać je poprawnie i od początku do końca,
• w miarę możliwości dokonuje adekwatnej oceny swojej pracy, koryguje ewentualne błędy.

Metody i techniki pracy:
Metoda asymilacji wiedzy: Oglądanie w czasopismach, książkach kulinarnych i portalach WWW ilustracji, filmów i czytanie opisów wykonania potraw przewidzianych do przygotowania na zajęciach
Metoda problemowa: oparta na obserwacji i odpowiadaniu na pytania, porównywaiu (samodzielnym dochodzeniu do wiedzy i umiejętności)
Metoda praktyczna: ćwiczenia i praktyczne wykonywanie zadań-czynności
Techniki: praca w parach i samodzielnie wykonywane czynności

Szczegółowy przebieg zajęć:
Spotkanie odbędzie się w pracowni gospodarstwa domowego.
W dniu poprzedzającym zajęcia kulinarne uczniowie na zajęciach odpowiadają na szereg pytań np. -jakie pierogi lubią jeść?, jakie najsmaczniejsze dania gotuje ich babcia?, czy ich babcia umie robić pierogi?, jakie pierogi babcia robi najchętniej?, -czy wiedzą jak robi się pierogi?, czy wiedzą, jakie składniki spożywcze ...