Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Nowakowska
Data publikacji
2015-10-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego w pracowni multimedialnej.
 Pobierz (doc, 17,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka angielskiego w pracowni multimedialnej

Temat: The Past Continuous Tense – grammar practise. Budowanie zdań w czasie przeszłym ciągłym. Utrwalenie wiadomości.

Klasa: pierwsza gimnazjum

Cel:
- utrwalenie wiadomości dotyczących czasu Past Continuous
- kształcenie umiejętności budowania zdań w czasie przeszłym ciągłym (Past Continuous)
- ćwiczenie umiejętności pisania krótkich opowiadań (w czasie przeszłym)

Tok lekcji:

Moment organizacyjny (sprawdzenie obecności, uczniowie wpisują się do zeszytów stanowisk komputerowych, przygotowują się do lekcji).

Podanie tematu lekcji:
zapisanie go na tablicy przez nauczyciela: The Past Continuous Tense – grammar practise.
Po zapisaniu przez uczniów tematu do zeszytu, nauczyciel prosi o otwarcie strony www.e-angielski.com, następnie wejście w GRAMATYKA (w pasku u góry), potem – ANGIELSKIE CZASY (na środku strony), a w końcu – PAST CONTINUOUS. Znajdują się tam informacje dotyczące czasu Past Continuous, które uczniowie poznali na poprzedniej lekcji. Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące czasu przeszłego ciągłego: Co znaczy Past Continuous? Kiedy go używamy? Przykłady zastosowania tego czasu. Jak budujemy zdania w tym czasie? Wskazani przez nauczyciela uczniowie udzielają odpowiedzi na w/w pytania. Uczniowie mogą korzystać z notatek znajdujących się na stronie internetowej lub w zeszytach przedmiotowych.

Rozwinięcie tematu:
- nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeń, które znajdują się pod informacjami ogólnymi o czasie przeszłym ciągłym. Nauczyciel prosi uczniów o uzupełnienie zdań odpowiednią formą czasownika. (dwa zadania) oraz o przetłumaczenie zdań na język angielski, używając czasu przeszłego ciągłego. Nauczyciel kontroluje prace uczniów. Zdania, które sprawiły uczniom największą trudność, nauczyciel zapisuje na tablicy i analizuje je.
Uczniowie zapisują trudne i błędnie rozwiązane przykłady do zeszytu.

- Po omówieniu ćwiczeń, nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące Past Simple: Kiedy używamy tego czasu? Jak budujemy zdania w tym czasie?
Uczniowie mogą korzystać z podpowiedzi znajdujących się na tej samej stronie (klikają PAST SIMPLE na dole strony, pod zadaniami).

Zadanie pracy domowej:
nauczyciel prosi uczniów o napisanie krótkiego opowiadania (80-120 słów) używając czasów Past Continuous i Past Simple. Temat pracy jest dowolny.

Zakończenie pracy w pracowni:
uczniowie wychodzą ze strony internetowej. Jeżeli w pracowni będą odbywały się jeszcze lekcje, to komputery pozostają włączone. Jeżeli jest to ostatnia lekcja w danym dniu, to uczniowie wyłączają komputery, a nauczyciel wyłącza zasilanie zgodnie z przyjętym systemem.

Zaobserwowałam, że uczniowie dużo chętniej rozwiązują zadania gramatyczne, gdy są one wyświetlane na ekranie komputera niż zadania z podręcznika. Ponadto nauczyciel musi pilnować jednak, aby uczniowie rozwiązywali przykłady samodzielnie, a nie korzystali z podpowiedzi, znajdujących się na stronie.