Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Autor: Ewa Chylińska
Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich.
Temat: Jestem dobrym kolegą.
Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się na temat własnych przeżyć i doświadczeń oraz wykonanych prac plastycznych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat kolegów i wspólnych z nimi zabaw w grupie rówieśniczej;
- posługuje się zwrotami grzecznościowymi: proszę, dziękuję;
- opisuje wygląd zewnętrzny postaci z uwzględnieniem: jej charakterystycznych cech: koloru włosów, wyglądu ubioru, usposobienia itp.;
- respektuje zasady zgodnego współdziałania, np. wykonuje przydzielone czynności, sprząta po zakończeniu pracy;
- rozwija kompetencje społeczne;
- współtworzy miłą i przyjazną atmosferę w grupie.
Metody pracy:
słowna: rozmowa, piosenka, objaśnienia;
poglądowa: pokaz, obserwacja;
czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
aktywna: prezentacja, kreatywne malowanie.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: arkusze szarego papieru, mazaki, kredki, kolorowy papier, nożyczki, klej, blok rysunkowy, taśma klejąca, pudełko, znaczki – koła z wycinanek samoprzylepnych (po 4 w tym samym kolorze), płyta z nagraniem piosenki „Sam jak palec” oraz tańca „Dwa kółeczka”, odtwarzacz CD.
Przebieg zajęcia:
1. Na stoliku zgromadzone są przybory: szare papiery, mazaki, kredki, kolorowy papier, nożyczki, klej, blok rysunkowy, taśma klejąca.
2. W sali pozostaje stolik z przyborami. Reszta stołów i krzesła są wystawione, dywan jest zwinięty. Chodzi o to, aby zagwarantować dzieciom jak najwięcej miejsca do działania.
3. Nauczycielka włącza płytę z nagraniem piosenki „Sam jak palec”. Dzieci śpiewają:
Kiedy jesteś sam jak palec, sam jak palec,
świat wygląda dość ponuro i paskudnie,
bo o smutki, bo o smutki dużo łatwiej,
a o radość, a o radość znacznie trudniej.
Najlepiej razem, najlepiej razem
cieszyć się książką, piosenką, obrazem.
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl,
najlepiej razem, zawsze razem tak jak dziś. [...]
4. Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę na temat ich wspólnych zabaw z kolegami i pyta: Jak czujecie się w przedszkolu? Co was cieszy? Co najchętniej lubicie robić? Dzieci wypowiadają się swobodnie o swoich kolegach, zabawach, wspólnym działaniu z innymi dziećmi, właściwym zachowaniu się podczas zabaw oraz konieczności używania wobec siebie miłych i grzecznych słów, dzięki którym wszyscy dobrze się ze sobą czują.
5. Nauczycielka zmierza pytaniami do wyciągnięcia przez dzieci wniosku, że: będąc dobrym kolegą można oczekiwać od innych dzieci, że również będą wobec nas uprzejmi, mili i koleżeńscy.
6. Nauczycielka: Jesteście wesołą grupą dzieci, potraficie się wspaniale bawić i pracować. Proponuję wam dziś ciekawą zabawę! Zaprosimy do nas „nowe dzieci” – koleżanki i kolegów, którzy zostaną już w naszej grupie. Dzieci są zaciekawione i zdziwione: A kto przyjdzie ...