Dodaj publikację
Autor
Monika Kałuża
Data publikacji
2016-01-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Niniejsza publikacja zawiera konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej. Cele lekcji są następujące: - określanie czasu i miejsca zdarzeń ukazanych w omawianym fragmencie powieści; - odróżnianie realizmu od fantastyki i wskazywanie elementów fanastycznych i realistycznych w tekście; - charakteryzowanie bohaterów pojawiających się we fragmencie powieści; - doskonalenie w praktyce poznanych form wypowiedzi; - kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
 Pobierz (docx, 20,3 KB)

Podgląd treści

Sny się spełniają (J.K. Rowling „Niezwykła lista szkolnych zakupów”) - scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej.

Przedmiot: język polski.

Temat: Sny się spełniają (J.K. Rowling Niezwykła lista szkolnych zakupów).

Autorka: Monika Kałuża - nauczycielka języka polskiego

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

wskazywanie w tekście elementów świata przedstawionego (czas i miejsce wydarzeń, bohaterowie);

odmiana rzeczownika przez przypadki;

ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem słownika języka polskiego (kolejność alfabetyczna);

doskonalenie w praktyce krótkiej formy wypowiedzi - przepis.

Cele lekcji:

określanie czasu i miejsca zdarzeń ukazanych w omawianym fragmencie powieści;

odróżnianie realizmu od fantastyki i wskazywanie elementów fanastycznych i realistycznych w tekście;

charakteryzowanie bohaterów pojawiających się we fragmencie powieści;

doskonalenie w praktyce poznanych form wypowiedzi;

kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

Cele sformułowane w języku ucznia:

będziesz potrafił wyciągać wnioski z tekstu;

nauczysz się odróżniać wydarzenia i postaci realistyczne od fantastycznych;

poznasz znaczenie słowa „eliksir”;

zastosujesz w praktyce krótką formę wypowiedzi - przepis.

Nacobezu:

uczniowie wypowiadają się na temat treści tekstu;

uczniowie określają czas i miejsce wydarzeń;

uczniowie utrwalą odmianę rzeczownika przez przypadki;

uczniowie stworzą przepis na eliksir mądrości.

Pytania kluczowe:

Jak rozumiecie znaczenie słów: „To, co jest naprawdę nowe, zachwyca lub przeraża”?

Kto jest bohaterem tekstu, który przeczytaliście?

Określcie miejsce i czas wydarzeń przedstawionych w utworze.

Czym różnią się wydarzenia i postacie realistyczne od zdarzeń i bohaterów fantastycznych?

Co musiał kupić Harry przed rozpoczęciem nauki w Hogwarcie?

Jakie przedmioty są potrzebne w szkole dla mugoli?

Wyszukajcie w słowniku języka polskiego definicję słowa „eliksir”.

Odmieńcie przez przypadki rzeczownik „eliksir”.

Przygotujcie w grupach przepis na eliksir mądrości.

Metody pracy:

praca z podręcznikiem do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego, praca ze słownikiem języka polskiego, słowna (rozmowa kierowana), aktywizująca („burza mózgów”, praca w grupach, ćwiczenie redakcyjne).

Formy pracy:

- indywidualna,

- zbiorowa,

- praca w grupach.

Faza wprowadzająca:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie na tablicy słów Julia Cortázara: „To, co jest naprawdę nowe, zachwyca lub przeraża”.

2. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć: Jak rozumiecie znaczenie słów: „To, co jest naprawdę nowe, zachwyca lub przeraża”?. Chętni uczniowie wypowiadają się na zadane pytanie.

3. Podanie celów lekcji: Na dzisiejszej lekcji będziemy wspólnie wyciągać wnioski z tekstu, który mieliście przeczytać w domu (J.K. Rowling „Niezwykła lista szkolnych zakupów”). Nauczycie się odróżniać wydarzenia i postaci realistyczne od fantastycznych. Dzięki pracy ze słownikiem, poznacie znaczenie słowa „eliksir”. Będziecie także mogli, dzięki wykorzystaniu zdobytej już przez Was wiedzy w praktyce, stworzyć niepowtarzalny przepis na... (na co? - o tym dowiecie się za kilkanaście minut).

4. Zapisanie na ...