Dodaj publikację
Autor
Lidia Bilińska
Data publikacji
2016-01-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy lekcji języka angielskiego w gimnazjum publicznym w oddziale integracyjnym. Praca jest przykładem w jaki sposób nauczyciele mogą pracować z młodzieżą z lekką niepełnosprawnością umysłową. We wstępie znajduje się krótka charakterystyka uczniów z tą niepełnosprawnością autorstwa Janiny Wyczesany z pracy zbiorowej pod redakcją W.Dykcika (Poznań 2001).
 Pobierz (docx, 23,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKOWEJ W KLASIE INTEGRACYJNEJ

I . O czym należy pamiętać przygotowując scenariusz lekcji języka obcego dla uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym.

J. Wyczesany w swoim artykule pt. „ Pedagogika osób z lekkim upośledzeniem umysłowym” tak charakteryzuje uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym:

„ Ograniczenia w myśleniu abstrakcyjnym, obniżenie ciekawości, dociekliwości i zdolności koncentrowania uwagi na jednym przedmiocie przez dłuższy czas utrudniają realizację dłuższych czasowo zadań i osiąganie sukcesów.”

„W czynności zapamiętywania dzieci te wymagają więcej powtórzeń z urozmaiconym materiałem poglądowym. Potrzebują częstego wzmacniania poprzez zachętę, pochwałę oraz odpowiedniego rozłożenia materiału nauczania w czasie.”

„Myślenie dziecka upośledzonego umysłowo zawsze związane jest z konkretnymi sytuacjami, dostępnymi we własnym doświadczeniu.”

„Trudności w uczeniu się dzieci upośledzonych umysłowo spowodowane są także różnorodnymi fragmentarycznymi deficytami rozwojowymi i dodatkowymi zaburzeniami procesów psychicznych. W czynności zapamiętywania dzieci te wymagają więcej powtórzeń z urozmaiconym materiałem poglądowym. Potrzebują częstego wzmacniania poprzez zachętę, pochwałę oraz odpowiedniego rozłożenia materiału nauczania w czasie.”

II. Scenariusz lekcji

KLASA: III gimnazjum (uczniowie z lekkim upośledzeniem umysłowym)

TEMAT: „Osobowość”

CELE EDUKACYJNE: Osiągnięcie poziomu opanowania języka zapewniającego w miarę sprawną komunikację językową.

ZADANIA SZKOŁY:

1) Rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe, m.in. przez pozytywną informację zwrotną dotyczącą indywidualnych umiejętności lingwistycznych.

2) Stopniowe przygotowanie ucznia do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego.

OSIĄGNIĘCIA:

1) Sprawność czytania: rozumienie ogólnego sensu tekstu, który zawiera fragmenty niezrozumiałe.

2) Sprawność mówienia: formułowanie krótkich, płynnych i spójnych wypowiedzi na określone tematy z zastosowaniem form gramatycznych odpowiednich do wyrażania teraźniejszości, przeszłości i przyszłości.

TREŚCI NAUCZANIA:

1) Rozwijanie sprawności czytania i mówienia.

2) Wzbogacenie słownictwa dotyczącego życia codziennego.

STANDARD EGZAMINACYJNY:

Uczeń wyszukuje informacje zawarte w różnych tekstach kultury.

CELE LEKCJI:

1) Nauka słownictwa z tematyki „Człowiek” (zakres słownictwa zgodny z wymaganiami egzaminacyjnymi).

2) Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat swoich cech charakteru w stosunku do innych ludzi.

3) Uczeń czyta ze zrozumieniem i odpowiada na pytania do tekstu.

PYTANIA KLUCZOWE:

Jaką osobą jesteś?

Jaki jest mój stosunek do drugiego człowieka?

FAZY LEKCJI

CZYNNOŚCI WYK. PRZEZ NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI WYK. PRZEZ

UCZNIÓW

UMIEJĘTNOŚCI DOSKONALONE PRZEZ UCZNIÓW

FAZA WSTĘPNA:

Uwagi i zalecenia hospitacyjne

Nauczyciel zapisuje pytania kluczowe na tablicy

Nauczyciel analizuje słownictwo dotyczące cech osobowości wspólnie z uczniami

Uczniowie zapisują pytania kluczowe do zeszytu

Uczniowie zapisują wyrazy do zeszytu, czytają i ćwiczą wymowę

FAZA GŁÓWNA

Uwagi i zalecenia hospitacyjne

Nauczyciel zapisuje na tablicy początki zdań angielskich, które uczniowie kończą samodzielnie („Ja jestem...”, „Mój przyjaciel jest...”

Nauczyciel monitoruje pracę uczniów nad tekstem ...