Dodaj publikację
Autor
Ewa Jaskulska
Data publikacji
2016-02-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
15

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego w klasie 3 gimnazjum - ćwiczenia w mówieniu z wykorzystaniem słownictwa związanego z nieoficjalnymi symbolami Polski, ćwiczenie konstrukcji "lubić za (kogo? co?)".
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Klasa 3 gimnazjum

Podręcznik: Echo 3, WSiP.

Temat lekcji: За что вы любите Польшу? – quiz o Polsce i rozmowy o jej symbolach.

Cele główne:

określanie głównej myśli przeczytanego/ wysłuchanego tekstu,

wyszukiwanie informacji szczegółowych w tekście,

posługiwanie się konstrukcją „любить Польшу за (кого? чтo?)…”,

zapamiętanie nazw nieoficjalnych polskich symboli,

zapamiętanie znaczenia czasowników „гордиться, восхищаться” w połączeniu z narzędnikiem,

kształtowanie umiejętności mówienia w języku rosyjskim,

kształtowanie umiejętności rozumienia języka rosyjskiego ze słuchu.

Cele operacyjne:Uczeń:

określa główną myśl przeczytanego/ wysłuchanego tekstu,

wyszukuje informacje szczegółowe w tekście,

posługuje się konstrukcją „любить Польшу за (кого? чтo?)…”,

potrafi nazwać po rosyjsku kilka nieoficjalnych polskich symboli,

zna znaczenie czasowników „гордиться, восхищаться” (w połączeniu z narzędnikiem),

potrafi zapytać i odpowiedzieć na pytanie „За что ты любишь Польшу?”,

posługuje się formami osobowymi czasownika „любить”.

Metody pracy:

praca indywidualna, w parach, zbiorowa; metoda aktywizująca.

Środki dydaktyczne:

podręcznik, rzutnik, zeszyt przedmiotowy.

Tok lekcji:

1. Rozpoczęcie lekcji, czynności organizacyjne, podanie celu lekcji.

2. Wprowadzenie nowego słownictwa, praca z tekstem.

Ćw. 1a/ 26 – rozumienie ogólnej myśli czytanego/ słuchanego tekstu.

Ćw. 1b/ 27 – odpowiedzi na pytania do tekstu, wyszukiwanie informacji szczegółowych.

3. Omówienie czasowników „гордиться, восхищаться”, wyjaśnienie znaczenia, połączenia z narzędnikiem.

4. Wprowadzenie konstrukcji „любить Польшу за (кого? чтo?)…” – ćw. 2a/ 27. Kształtowanie umiejętności mówienia w języku rosyjskim.

Uczniowie zaznaczają własne odpowiedzi na pytanie „За что ты любишь Польшу?”, następnie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie ćwiczą pytania i odpowiedzi, zbierają informacje od trzech osób, a następnie prezentują je – opowiadają, czego dowiedzieli się o kolegach, używają czasownika „любить” w 3 os. l. poj. oraz rzeczowników w Bierniku l.poj i l.mn.

5. Utrwalenie słownictwa z lekcji – ćw. 2b/ 27.

Nauczyciel zadaje pytania uczniom wybranym losowo (rzut piłeczką).

6. Praca domowa: ćw. 2/ 117.

7. Zakończenie lekcji

Ocena aktywności uczniów w czasie lekcji.