Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji religii dla klasy III
PROWADZĄCY: Mirella Formela-Leik
DATA: 27.10.2015 r.
PROGRAM NAUCZANIA: W drodze do Wieczernika nr AZ-1-01/10
DZIAŁ PROGRAMU: Wypełniamy przykazania.
TEMAT: Chcemy szanować życie. Nie zabijaj.
CELE KATECHETYCZNE – WYMAGANIA OGÓLNE:
- ukazanie wyjątkowości każdego człowieka;
- budzenie szacunku wobec życia ludzkiego jako wartości;
- wychowanie do poszanowania życia swojego i innych, poprzez przedstawienie
ewangelicznego wymiaru przykazania: „Nie zabijaj”.
TREŚCI NAUCZANIA – WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE.
UCZEŃ:
- wie, że życie ludzkie jest święte i rozumie piąte przykazanie Boże, które je chroni;
- wie, że „zabijać” można także poprzez gniew, nienawiść i mściwość;
- potrafi powtórzyć piąte przykazanie Boże i opowiedzieć o sposobach jego wypełniania;
- umie wskazać swoje dobre cechy, przez które staje się wyjątkowym darem dla innych;
- pragnie coraz bardziej troszczyć się o siebie i o innych, szanując życie i zdrowie ludzkie.
METODY I FORMY PRACY:
- słowne: modlitwa, pogadanka, mini wykład, pokaz, opowiadanie o Wojtku i Jarku, element dramy;
- programowane: praca z katechizmem, zeszytem ćwiczeń;
- podające-wyjaśnienia.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- katechizm i ćwiczenia ucznia;
- karteczki ( po jednej dla ucznia );
- duże, czerwone serce z napisem „Bóg”;
- plansza z piątym przykazaniem Bożym;
- opowiadanie o Wojtku i Jarku;
- Pismo Święte;
- świeca;
- tablica.
OGNIWA LEKCJI: CZAS:
Sprawy organizacyjno-porządkowe 5 min.
Powtórzenie materiału z poprzedniej katechezy 10 min.
Zasadnicza część zajęć edukacyjnych 20 min.
Podsumowanie zajęć 10 min.
DZIAŁANIE:
- uwrażliwienie uczniów naprawdę, że każdy człowiek jest chciany przez Boga i że życie
ludzkie jest wielkim darem i dlatego każdy z nas powinien je szanować;
- uświadomienie, że zachowywanie piątego przykazania daje każdemu człowiekowi, światu
bezpieczeństwo, zgodę i radość.
PRZEBIEG KATECHEZY
I. WSTĘP
Modlitwa „Duchu Święty.”
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z poprzedniej katechezy (zawieszenie plansz z przykazaniami Bożymi od I do IV).
Przedstawienie celu katechezy.
II. ODKRYWANIE WEZWANIA BOŻEGO
Katecheta rozdaje uczniom małe karteczki i poleca narysować na nich swój portret oraz podpisać go swoim imieniem. Kiedy uczniowie skończą pracę, zostają zaproszeni na dywan, gdzie katecheta kładzie serce z napisem Bóg. Uczniowie siadają wokół serca, wokół którego układają swoje rysunki.
Podsumowanie: Bóg każdego z nas bardzo kocha i chciał byśmy się urodzili i żyli na tym
świecie.
Wspólna modlitwa „Chwała Ojcu” a następnie katecheta proponuje uczniom, aby w chwili ciszy zastanowiły się nad swoimi dobrymi cechami, a potem głośno dziękuje Bogu w imieniu dzieci i swoim. Następnie uczniowie wracają do ławek.
Podsumowanie: Każdy z was narysował siebie. Popatrzcie teraz jeszcze na siebie nawzajem.
Każdy z nas jest inny, jedyny, wyjątkowy.
Następnie katecheta zadaje uczniom następujące pytania:
- Dlaczego właśnie Bogu ...