Dodaj publikację
Autor
Joanna Marciniak
Data publikacji
2016-02-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

III zasada dynamiki Newtona.
 Pobierz (docx, 26,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W II KLASIE

Temat: III zasada dynamiki Newtona

Nauczyciel wiodący: mgr Krzysztof Rola

Nauczyciel wspomagający: mgr Joanna Marciniak

Klasa: II C

Data przeprowadzenia zajęć:

Cel główny: zapoznanie uczniów z III zasadą dynamiki Newtona

Cele operacyjne:

Uczeń:

Podaje przykłady wzajemnego oddziaływania ciał

Wyjaśnia na przykładach na czym polega wzajemność oddziaływań

Wymienia rodzaje oddziaływań występujących w przyrodzie

Na podanym przykładzie wykazuje wzajemność oddziaływań

Ocenia wartość siły wzajemnego oddziaływania ciał

Wyjaśnia dlaczego III zasada dynamiki nazywa się zasadą akcji i reakcji

Wykonuje proste doświadczenie ilustrujące III zasadę dynamiki

Cele wychowawcze

Uczeń umie:

wyjaśnić słuszność III zasady dynamiki dla życia człowieka,

samodzielnie oceniać własną pracę.

Metody pracy:

słowna – dyskusja, praca z podręcznikiem multimedialnym, pogadanka

praktyczna– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia uczniowskie

Materiały, środki dydaktyczne:

podręcznik,

deskorolki lub rolki,

prezentacja multimedialna

Czas trwania lekcji: 45 min

Forma pracy uczniów: grupowa i indywidualna

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjne.

2. Nauczyciel zadaje uczniom pytania mające na celu przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji, niezbędnych do realizacji bieżącego tematu.

3. Wprowadzenie do tematu lekcji

II. CZEŚĆ REALIZACYJNA

Lp.

Działanie nauczyciela

Działania uczniów

1.

Nauczyciel prowadzący inspiruje uczniów prezentując proste przykłady wzajemnego oddziaływania ciał. Prowadzi dyskusję z uczniami. Nauczyciel wspomagający pomaga i kontroluje prawidłowe wypowiedzi uczniów

Podają proste przykłady oddziaływania ciał z życia codziennego

pogadanka

2.

Nauczyciel prowadzący wraz z uczniami wykonuje doświadczenie na deskorolce. Nauczyciel wspomagający pomaga w analizowaniu i wyciąganiu wniosków z doświadczenia, udziela dodatkowych wyjaśnień, tłumaczy treści niezrozumiałe dla uczniów. Nauczyciel wspomagający sprawdza poprawność wpisów

Obserwują doświadczenie potwierdzające słuszność III zasady dynamiki Newtona

Zapisują cel, przebieg oraz wnioski z doświadczenia. Poprawiają ewentualne błędy.

Doświadczenie, praca z podręcznikiem

3.

Nauczyciel prowadzący przedstawia slajdy prezentacji opisujące III zasadę dynamiki Newtona.

Uczniowie słuchają oraz prowadzą dyskusję na temat zasady akcji i reakcji

Prezentacja multimedialna

4.

Nauczyciel prowadzący wyświetla zadania w wirtualny podręczniku. Nauczyciel wspomagający kontroluje, naprowadza, uzupełnia wiadomości uczniów niepełnosprawnych. Nauczyciel wspomagający udziela pomocy w prawidłowym rozwiązaniu.

Uczniowie prowadzą dyskusje z nauczycielem dotyczącą III zasady dynamiki Newtona. Rozwiązują zadania.

Podręcznik wirtualny, zeszyt.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podsumowanie przez nauczyciela pracy uczniów oraz tematu lekcji

2. Zadanie pracy domowej.