Dodaj publikację
Autor
Alina Kącka
Data publikacji
2016-03-04
Średnia ocena
5,00
Pobrań
220

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opracowany scenariusz jest przeznaczony do pracy w małym zespole - 8 osób. Można go wykorzystać do przygotowania zajęć dydaktyczno-wyrównawczych lub korekcyjno-kompensacyjnych.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu

Opracowany scenariusz jest przeznaczony do pracy w małym zespole –
8 osób

Temat: Utrwalamy pisownię w zakresie trudności
ortograficznych – wyrazy z „rz”.

Cele główne:
- doskonalenie techniki płynnego czytania i samodzielnego pisania wyrazów oraz zdań,
- kształcenie czujności ortograficznej,
- wdrażanie do samokontroli i samodzielności podczas pracy,
- utrwalanie podstawowych zasad ortograficznych.

Cele operacyjne
Uczeń:
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
- płynnie i wyraziście czyta opracowane wyrazy,
- układa proste zdania z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa,
- pisze poprawnie z pamięci i ze słuchu wyrazy i zdania,
- dokonuje samokontroli i samooceny.

Metody - słowna, oglądowa, aktywnego działania

Formy – praca zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne- zagadki, diagramy krzyżówki, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, domino obrazkowo-wyrazowe, rozsypanka sylabowa, zestaw wyrazów do segregowania, ilustracje z serii „Zawody”, kolorowa wstążka, arkusze szarego papieru

Przebieg zajęć:

Część I
Ćwiczenie 1.- Leniwe ósemki
Przed uczniami rozkładamy duże arkusze szarego papieru. Dzieci kolorową kredą rysują LENIWE ÓSEMKI/ leżące/. Zadaniu towarzyszy muzyka relaksacyjna. Ćwiczenie rozpoczynamy lewą ręką – trzymamy kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała. Trzymamy głowę nieruchomo i rysujemy płynnym, nieprzerwanym ruchem cały czas wodząc za palcem wzrokiem. Prawą i lewą ręką kreślimy ósemki po kilka razy. Łączymy kciuki tworząc X. Koncentrujemy wzrok na środku X, śledzimy złączone kciuki wykonując leniwe ósemki. Dla ułatwienia nauki tego ćwiczenia, na początku rysujemy ósemkę i zaznaczamy strzałkami kierunki kreślenia.

Ćwiczenie 2. – Słoń
/Dla każdego ucznia wstążka długości ok. 1m i kartka papieru/
Lekko rozstawione kolana, głową dotykamy cały czas ramienia /można włożyć kartkę papieru między ramię i głowę/ oczy otwarte, ręką w powietrzu kreślimy leniwą ósemkę, a wzrok śledzi nie rysującą dłoń, lecz rysowaną ósemkę. Podczas rysowania poruszamy całą górną połowę ciała. Ósemkę rysujemy po trzy razy każdą ręką.

Ćwiczenie 3. –
Stojąc w rozkroku z obniżonymi biodrami wykonujemy „wypady” połączone z wydechem w lewo (prostując prawą nogę) w prawo (prostując lewą nogę).

Część II
Ćwiczenie 1. – Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa na poziomie głoski
Na tablicy jest umieszczony diagram krzyżówki. Taki sam otrzymuje każdy uczeń. Dzieci podchodzą do tablicy, losują zagadki, dokonują analizy wzrokowo-słuchowej wyrazu i zapisują rozwiązanie do diagramu. Zaznaczają mazakiem trudności ortograficzne. Odczytują hasło: WYRAZY Z RZ.
Zagadki do krzyżówki:
1. Leczy zwierzęta.
2. Rosną w lesie.
3. Lubią je wiewiórki.
4. Są w nim dni i miesiące.
5. Kwitnie we wrześniu.
6. Pracuje w młynie.
7. Strzela gole.
8. Czeszesz nim włosy.
9. Ma białą korę.

Ćwiczenie 2. – Praca w grupach /grupy ...