Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
Imię i nazwisko:………………………………………………………………. Klasa……………………………
Janosik (właściwie Juraj Jánošik, 1688-1713) jest najsłynniejszym ze wszystkich znanych zbójników, których postacie są najczęściej występującym motywem sztuki ludowej górskich regionów Słowacji. Tak jak wielu innych młodych wieśniaków w tamtych czasach, Janosik wstąpił w 1703 roku do armii dowodzonej przez Węgra Franciszka II Rakoczego, walczącej z Austriakami – okupantami Słowacji. Została ona jednak pokonana w 1711 roku w Trenczynie przez austriacką armię cesarską, a wielu buntowników uciekło w góry, by stamtąd kontynuować walkę. Janosik wybrał jednak stan duchowny i wyjechał do Kežmarku, by rozpocząć naukę w seminarium. Matka Janosika zachorowała podczas jego nieobecności i wkrótce zmarła. Natomiast jego ojciec robiąc dla niej trumnę zaniedbał swe pańszczyźniane obowiązki, za co został ukarany. Kara ta okazała się wyrokiem śmierci. Po stracie obojga rodziców Janosik wyruszył w góry, zebrawszy uprzednio grupę dzielnych górali, pragnących zaprowadzić sprawiedliwość w stosunku do biednych i wyzyskiwanych chłopów.
Niestety postacie podobne do Janosika prawie zawsze czekał smutny koniec. W marcu 1713 roku Janosik został schwytany i skazany na śmierć przez powieszenie za żebro. Egzekucja odbyła się na rynku Liptowskiego Mikulasza. Postać Janosika bardzo często pojawiała się w ustnej i pisanej słowackiej twórczości literackiej. Opiewano jego bohaterskie czyny, walkę z niesprawiedliwością, przypisywano mu nadludzką moc, a czasem nawet używanie czarodziejskich przedmiotów – pasa i ciupagi. Janosik był uosobieniem marzenia o sprawiedliwości i poszanowaniu godności człowieka. Warto tu zaznaczyć, iż na Podhalu uważa się, że Janosik nie był Słowakiem, a Polakiem.
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczownikuJanosik był:
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
duchownym,
szlachcicem,
chłopem.
mieszczaninem.
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczownikuJanosik żył na przełomie:
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
1 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
XV i XVI wieku.
XVI i XVII wieku.
XVII i XVIII wieku.
XVIII i XIX wieku.
2 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku2 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczownikuPodaj dwa rzeczowniki nazywające cechy, którymi określiliby Janosika ci, którzy coś od niego otrzymali.
2 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
2 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku
Janosik był ceniony za ……………………………… i …………..………………… .
4 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczowniku4 p. Sprawdzian wiadomości o czasowniku i rzeczownikuOdmień przez przypadki w l. pojedynczej pierwszy rzeczownik z drugiego akapitu.
4 ...