Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Skoracka
Data publikacji
2016-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
233

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Powtórzenie zasad pisowni wyrazów z "h" i "ch". Zajęcia dla starszych klas szkoły podstawowej z wykorzystaniem multimediów.
 Pobierz (doc, 60,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów klas V - VI

TEMAT: Utrwalanie zasad pisowni wyrazów z ,,ch”i „h”.

Cele:
- utrwalanie reguł ortograficznych dotyczących pisowni ,,ch”,
- utrwalanie reguł ortograficznych dotyczących pisowni ,,h”,
- usprawnianie funkcji wzrokowo-słuchowych,
- utrwalanie obrazów graficznych wyrazów,
- ćwiczenie sprawności grafomotorycznej,
- ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.

Pomoce:
- prezentacja multimedialna dotycząca zasad pisowni z „ch” i „h”,
- Anna Halasz i Piotra Borys: „Język polski 5. Ortografia. Zasady i ćwiczenia”, GWO, str. 37-47,
-strona:http://www.epodreczniki.pl/reader/c/221804/v/latest/t/student-canon/m/j0000008WTB5v17 (klasa V, temat 89.:”Hrabia i chińska herbata.),
- Witold Gawdzik „Ortografia i gramatyka na wesoło”,
- woreczek z hasłami do wylosowania,
-kolorowanka, kredki.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Chętni uczniowie przypominają znane im zasady pisowni wyrazów z ,,ch” i „h”. jako podsumowanie tej części zajęć nauczyciel włącza prezentację z przypomnieniem zasad pisowni.
2. Odczytanie wierszyka z książki Witolda Gawdzika, s. 67.

Faza właściwa

Wykonanie ćwiczeń z książki Anny Halasz i Piotra Borysa: „Język polski 5. Ortografia. Zasady i ćwiczenia”, GWO, str. 37-47.

3. Zabawa ,, Wskaż hasło”. Uczniowie losują i czytają definicje, następnie wyszukują pasujące do niego hasło.

|chaos |Stan zamętu, bezładu, zamieszania. |
|echo |Powtórzenie głosu spowodowane odbiciem fali głosowej. |
|pech |Niepomyślny, niefortunny zbieg okoliczności, brak szczęścia, powodzenia. |
|puchar |Duże ozdobne naczynie z metalu lub szkła, w kształcie głębokiej czary lub kielicha z nakrywką, używane |
| |dawniej do picia, wina, dziś służy jako honorowa nagroda sportowa. |
|mechanik |Specjalista w dziedzinie budowy maszyn, mechanizmów. |
|chuligan |Człowiek naruszający obowiązujące normy współżycia społecznego, łobuz, awanturnik. |
|charakter |Zespół cech psychicznych właściwych danemu człowiekowi, przejawiających się w jego postępowaniu, |
| |sposobie bycia, usposobieniu. |
|chryzantema |Roślina o różnobarwnych kwiatach pochodząca z Chin i Japonii. |
|machina |Wielka, ciężka maszyna m.in. oblężnicza, używana od starożytności do XVII wieku przy zdobywaniu |
| |warownych zamków, miast. |
|mnich |Członek zgromadzenia zakonnego, zakonnik. |
|chemia |Nauka zajmująca się badaniem właściwości i budowy różnych substancji oraz przemianami jednych substancji |
| |w inne. |
|chór |Zespół śpiewaczy wykonujący wspólnie piosenki. |

Faza podsumowująca

4. Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowanki, które należy pokolorować zgodnie z instrukcją.

Zadanie dla ambitnych
Wejdź na stronę: http://www.epodreczniki.pl, wybierz zakładkę „Edukacja podstawowa 4-6”, a następnie odszukaj podręcznik do j. polskiego dla klasy 5 i wykonaj zadania z tematu 89. „Hrabia i chińska herbata”.
Powodzenia

|chaos |Stan zamętu, bezładu, zamieszania. |
|echo |Powtórzenie głosu spowodowane odbiciem fali głosowej. |
|pech |Niepomyślny, niefortunny zbieg okoliczności, brak szczęścia, powodzenia. |
|puchar |Duże ozdobne naczynie z metalu lub szkła, w kształcie głębokiej czary lub kielicha z nakrywką, używane dawniej ...