Dodaj publikację
Autor
Anna Iwaniuk
Data publikacji
2016-03-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
202

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć zawiera ciekawe gry i zabawy o tematyce ekologicznej dla uczniów klas młodszych.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści

TEMAT ZAJĘĆ: ZDOBYWANIE WIEDZY EKOLOGICZNEJ
POPRZEZ GRY I ZABAWY.

CELE OGÓLNE:
-poznanie terminu ekologia
-zapoznanie z nazwami gatunków drzew, roślin chronionych, ptaków i zwierząt,
-poznanie szkodliwego wpływu śmieci i działalności człowieka na środowisko,
-wdrażanie do segregacji odpadów,
-kształtowanie poczucia odpowiedzialności za czystość naszej planety.

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ
-rozumie potrzebę ochrony przyrody,
-zna wybrane gatunki roślin i zwierząt chronionych w Polsce
-rozumie konieczność segregacji śmieci,
-potrafi wymienić nazwy drzew iglastych i liściastych,
-zgodnie współdziała w zespole.

METODY: praktycznego działania, pogadanka.

FORMY PRACY: grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: krzyżówka obrazkowa, 10 pytań, 10 zagadek, rysunek drzewa, ilustracja do segregacji śmieci, rozsypanka wyrazowa orzeszki, naklejki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu.

- Rozwiązanie krzyżówki obrazkowej z hasłem EKOLOGIA

- Czy wyobrażacie sobie życie w zatrutym powietrzu, bez lasów, kwiatów, zwierząt, wody? A przecież utrata tych wielu dóbr dotyka wielu ludzi na Ziemi. Ekologia to termin naukowy odnoszący się do nauki biologii, dziś stał się pojęciem obejmującym ochronę środowiska, a także naszego życia Od nas zależeć będzie, czy zdołamy odwrócić groźbę degradacji i zniszczenia przyrody.

2. „SPRAWDŹ, CO WIESZ…”

Nauczyciel dzieli grupę na dwa rywalizujące zespoły, które wybierają kapitana. Drużyna losuje sobie pytanie od nr 1 do nr 10. Prowadzący zadaje pytanie, drużyna uzgadnia odpowiedź i w ciągu minuty kapitan udziela odpowiedzi. Każda drużyna odpowiada na 3 pytania.
2pkt.- odpowiedź pełna
1pkt.- odpowiedź nie pełna
0pkt.- brak odpowiedzi lub błędna odpowiedź
Punkty w formie orzeszków rozdziela prowadzący.

1. Wymień 5 drzew liściastych. (Klon, dąb, lipa, brzoza, jesion…)
2. Wymień 3 drzewa iglaste. (Sosna, świerk, modrzew, jodła)
3. Jak nazywają się owoce dębu? (Żołędzie)
4. Wymień 4 chronione kwiaty. (Przylaszczki, przebiśniegi, sasanki, krokusy, zawilce.)
5. Wymień 4 nazwy zwierząt chronionych w Polsce. (Orzeł Bielik, kozice, Żubry, rysie, Świstaki, bobry, nietoperze, niedźwiedź brunatny.)
6. Którego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi? (22 Kwietnia)
7. Wymień 5 ptaków powracających na wiosnę do Polski? (Skowronek, słowik, bocian, jaskółka, szpak, czajka…)
8. Czy można wypalać starą trawę na łąkach i dlaczego? (Nie można, gdyż niszczy się bezpowrotnie rośliny i zwierzęta tam żyjące.)
9. Jak nazywają się jaja żaby? (Skrzek)
10. W jakim parku narodowym żyją żubry? (Białowieski)

3. „WESOŁE I SMUTNE DRZEWO”

Każda drużyna otrzymuje 2 kartki z „gołym” drzewem. Domaluj tak, aby jedno drzewo było smutne, a drugie wesołe.(2pkt.) Dorysuj lub dopisz po 3 czynniki środowiska i wpływu człowieka, które hamują lub ułatwiają rozwój drzewa.(3pkt.)

4. „GDZIE Z TYM ŚMIECIEM?”- Prawidłowa segregacja śmieci.
Można uzyskać 7 punktów, jeśli odpady zostaną ...