Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
Temat: Jak możemy pomóc dziewczynce z zapałkami?
Cele ogólne lekcji:
ukazanie i wyjaśnienie piękna i mądrości baśni Andersena
uwrażliwienie uczniów na konieczność niesienia pomocy potrzebującym
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
uważnie słucha i zapamiętuje informacje zawarte w tekście baśni
wie kim jest H.Ch.Andersen,
zna treść baśni „Dziewczynka z zapałkami”,
wymienia cechy baśni
ocenia sytuację życiową tytułowej bohaterki baśni,
ocenia postępowanie przechodniów,
porównuje życie dzieci biednych dawniej a dziś,
porządkuje kolejne wydarzenia baśni
nazywa uczucia bohaterki baśni i własne,
określa nastrój baśni,
wyszukuje informacje w tekście,
odczuwa potrzebę niesienia pomocy innym,
określa sposoby pomocy biednej dziewczynce
Metody pracy: słowna, ćwiczeń praktycznych, elementy metody problemowej kolorowych kapeluszy de Bono
Formy pracy: zbiorowa jednolita, w grupach
Środki dydaktyczne: tekst baśni,zapałki, karty pracy, etykiety z napisami.
Przebieg lekcji:
Część wstępna lekcji
Wprowadzenie do tematu lekcji
1. Czy coś wam mówią imiona i nazwisko: Hans Christian Andersen? Kim był? Co robił?
2. Na dzisiejszej lekcji poznamy jedną z najpiękniejszych jego baśni. Jaką? Spróbujcie odgadnąć sami. Co znajduje się w tym woreczku? (uczniowie mają zakryte oczy, słuchają dźwięku zapalanych zapałek). Czy tytuł jakiejś baśni Andersena kojarzy się wam z zapałkami?
Rozwiniecie tematu lekcji
1. I właśnie tę baśń za chwilę poznamy. Posłuchajcie uważnie. Po wysłuchaniu baśni spróbujecie odpowiedzieć na moje pytania:
- Kiedy rozgrywają się baśniowe zdarzenia? Jaka to pora roku?(uczen slaby)
- Co robiła na ulicy mała dziewczynka?(uczen sredni)
- Dlaczego sprzedawała zapałki? (uczen sredni)
- Co zrobiła, gdy nikt nie kupił żadnej zapałki?(uczen najlepszy)
- Co zobaczyła, gdy zapaliła zapałki? O czym marzyła?(uczen najlepszy)
- Co stało się z dziewczynką kiedy wypaliła wszystkie zapałki?
2. Nauczyciel odczytuje baśń, poprzedzając ją wierszowanym wstępem:
„Wśród najsmutniejszych bajek świata,
tych, które wszyscy dobrze znamy,
jest baśń, przy której można płakać,
ta o dziewczynce z zapałkami.”
3. Analiza tekstu ukierunkowana przez nauczyciela powyższymi pytaniami.
Rozwiniecie odpowiedzi na pytanie: Jakie marzenia czy pragnienia miała dziewczynka?
Co sądzicie o tych marzeniach, czy były wygórowane, czy można było je spełnić? Które tak, a które nie?
4. Jak myślicie, co czuła ta mała dziewczynka na tej pustej, zimnej ulicy?
Spróbujmy wybrać pasujące określenia. Spośród wyrazów zgromadzonych na tablicy, wybierzcie te, które odnoszą się do dziewczynki z zapałkami.
|radość, ból, żal, łakomstwo, lenistwo, szczęście, głód, smutek, chłód |
Jakich określeń użyjemy, jakie przymiotniki dobierzemy, aby podkreślić siłę i charakter tych odczuć.
|straszny, dobry, miły, ogromny, malutki, wielki, przejmujący, słaby, |
Dziewczynka czuła straszy ból.
Ogarniał ją wielki smutek.
Odczuwała ogromny żal.
Dokuczał jej ...