Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górecka
Data publikacji
2016-03-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeznaczony dla klas drugich, których celem jest budzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności pracy w zespole wypowiadanie się na temat znanych baśni, lektur. Autorami scenariusza są: Agnieszka Górecka, Anna Tomasik i Joanna Jarowska.
 Pobierz (docx, 90,1 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć bibliotecznych

DATA: 02.0304.2016r.

PROWADZĄCY: Agnieszka Górecka, Joanna Jarowska, Anna Tomasik,

KLASA: II a, IIb

Temat dnia: Książka moim przyjacielem.

CELE ZAJĘĆ:

- budzenie zainteresowań czytelniczych

- kształtowanie umiejętności pracy w zespole

- uczeń potrafi rysować postacie z bajek, lektur

- zaprojektować plakat, okładkę do wybranej książki

- rozwiązywać zagadki, zadania

- wymienić tytuły, autorów i bohaterów lektur

- wypowiadać się na temat znanych baśni, lektur

- przedstawić ulubioną książkę, lekturę

- tworzyć rodzinę wyrazów

- opowiadać jaką drogę przebywa książka od autora do czytelnika

- współpracować w grupie

- utrwalanie umiejętności matematycznych

METODY:

- słowne (pogadanka)

- oglądowe (pokaz)

- praktyczne (ćwiczenia)

FORMY PRACY: praca indywidualna, praca w grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadka, list książki do dzieci, karty pracy, kartki z bloku, kredki, wystawa bajek, lektur, wierszy, słowników, encyklopedii i innych książek, przyniesione przez dzieci ulubione książki, rekwizyty z baśni: jabłko, pantofle, koszyk ze śniadaniem, ziarnko grochu.

PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA: sala lekcyjna, biblioteka

LITERATURA: Twoje lekcje – kształcenie zintegrowane, opracowanie scenariusza na podstawie konspektu W. Flis, scenariusz zajęć autorstwa Z. Rejniak

PRZEBIEG DNIA

1.Przywitanie

EDUKACJA POLONISTYCZNA

2. Wprowadzenie zagadką uczniów w tematykę zajęć:

Z niej w szkole i w domu

Nauczysz się wiele

Szanuj ją i kochaj

Jest twoim przyjacielem

3. Wystawa książek przygotowana przez nauczyciela:

- zachęcenie dzieci do oglądania wystawy, na której znalazły się bajki, lektury, baśnie,

wiersze, słowniki, encyklopedie i inne książki,

- chętni uczniowie dzielą się wrażeniami , spostrzeżeniami, odczytują nazwiska autorów,

tytuł, wydawnictwo,

- kto wie określa rodzaj książki,

- opowiadają o swojej ulubionej książce przyniesionej z domu.

4. Zabawa „Zgadnij jaka to baśń?”

- w koszu nauczyciel wprowadza rekwizyty korzystając ze znanych baśni

- przygotowuje ilustracje

- uczniowie siedzą w kręgu

- nauczyciel pokazuje kosz z rekwizytami z baśni,

- nauczyciel prosi uczniów o dopasowanie do nich ilustracji przedstawiających bohaterów

baśni oraz ich tytuły,

- nauczyciel w celu podpowiedzi stosuje opis postaci.

5. Praca w kartach pracy ( Załącznik nr 1):

- Nauczyciel rozdaje karty pracy,

- uczniowie pracują samodzielnie,

- nauczyciel wyjaśnia polecenia,

- uczniowie uzupełniają tytuły bajek, baśni

6. Pogadanka – inicjowanie rozmowy poprzez pytania:

- jak rozumiecie zdanie: Książka wprowadza Cię w inny świat?

- Co to znaczy inny świat?

- Czym jest dla was książka?

- Co to znaczy szanować książkę?

- Czy macie swoje ulubione książki? Opowiedz o nich?

7. Praca w grupach ( Załącznik nr 2a i 2b ):

- podział na grupy

- przydzielenie zadań grupom:

I i II grupa – tworzy rodzinę wyrazów książka,

III i IV grupa – połącz wyrazy należące do rodziny wyrazu książka,

- prezentacja swoich prac

- sprawdzenie i omówienie prac

EDUKACJA ARTYSTYCZNO – TECHNICZNA

8. Praca plastyczna:

- przygotowanie przez nauczyciela kredek, kartek

- podział uczniów na ...