Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO
DATA: 01.03.2013r.
KLASA: Ia
NAUCZYCIEL: Anita Michalak
TEMAT: Comment aller a … - Jak dojść do … - skaż drogę
CELE:
• OGÓLNY:
- umiejętność posługiwania się podstawowym słownictwem dotyczącym miasta i lokalizacji
• OPERACYJNE (SZCZEGÓŁOWE):
Uczeń:
- zna tradycje związane z miastem budynki i środki transportu
- potrafi posługiwać się poznanym słownictwem
- poprawnie wymawia poznane wyrazy i wyrażenia
- potrafi zaprezentować swój plan na forum
- zna zasady współzawodnictwa w grupie i jest aktywny
- rozwija umiejętności tworzenia dialogów
- rozwija umiejętności rozumienia ze słuchu
FORMA PRACY:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
• praca w grupach
METODY:
• podająca,
• burza mózgów, dyskusja,
• audio – wizualna: plan miasta
• praca z kartami ćwiczeń, zeszytem i słownikiem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• karty pracy przygotowane przez nauczyciela
• ilustracje w postaci planu miasta wykonane przez uczniów
• magnetofon, płyta CD
• słowniki
|ETAPY LEKCJI |PRZEBIEG LEKCJI |CELE |
| | | |
|1. Wprowadzenie w temat |1) Sprawy organizacyjno-porządkowe: |- pobudzenie uczniów do |
|masta |Przywitanie się, sprawdzenie listy obecności. |kreatywnego myślenia |
|(powtórka |2) Sformułowanie tematu lekcji, zapis na tablicy i w zeszytach. |- poszerzenie słownictwa uczniów |
|wiadomości-przypomnienie |3) Rozgrzewka językowa – odśpiewanie piosenki Champs Elysee |o nowe wyrazy |
|słownictwa budynków |4) Stworzenie sytuacji problemowej: „Comment aller a?” – zapytanie o | |
|sprawdzenie zadania |lokalizacje | |
|domowego) | | |
| |Uczniowie prezentują swoje plany miast. |N – U, U-U |
|2. Ćwiczenie słownictwa: |5) Nauczyciel pokazuje obrazki z słownictwem lokalizacji i kierunków i |- utrwalenie poleceń |
|ćwiczenia poprawnej wymowy |pyta się uczniów: Ou est la gare? – gdzie jest dworzec |- umiejętność rozumienia ze |
|nowo poznawanego słownictwa |Uczniowie odpowiadają na pytanie powtarzając nowe słownictwo prezentowane |słuchu |
|i utrwalenie pisowni poprzez|przez nauczyciela (+ metoda skojarzeń pośrednich). |- kształtowanie umiejętności |
|zapisanie go w ćwiczeniach. |6) Do podanych rysunków uczniowie dopasowują odpowiednią pisownie wyrazu. |zapamiętywania |
| |Następnie grupy odczytują rozwiązanie. | |
| |7) Uczniowie utrwalają nowy materiał: zadaniem jest zaznaczenie w | |
| |ćwiczeniu właściwej odpowiedzi. | |
| | | |
| | | |
| | |N –U, U-U, U |
|3. Ćwiczenie umiejętności |8) Uczniowie wysłuchują nowe słowa dotyczące kierunku (direction) oraz |- ćwiczenie rozumienia ze słuchu |
|rozumienia tekstu słuchanego|zapoznają się z czasownikiem iść (aller) w czasie teraźniejszym i trybie |- ćwiczenie umiejętności dedukcji|
| |rozkazującym. |językowej |
| | | |
| | |N – U, U – U, |
|4. Mówienie /Powtórzenie |9) Uczniowie układają zdania z poznanym słownictwem z użyciem czasowników |- powtórzenie konstrukcji |
| |aller i prendre przy pomocy podręcznika, kart pracy i słowników. Uczniowie|gramatycznych |
| |wykonują ćwiczenia a następnie prezentują swoją własne dialogi. | |
| | |U, U-U |
|5. Powtórzenie |10) Objaśnienie i zadanie pracy domowej |- powtórzenie słownictwa |
| |(wykreślanka) |N - U |
| |11) Pożegnanie się. | |
Załączniki: 1. Piosenka Champs Elysee – płyta cd
2. Karty pracy – obrazki ze słownictwem
3. Zeszyt ćwiczeń
4. Rysunki: Mapa miasta
5. Krzyżówka lokalizacja (zadanie domowe).