Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Wymiany z Francją: Ponad 10 lat tradycji!
A zaczęło się tak… W roku 2004 polska delegacja reprezentantów gminy Dopiewo ruszyła na podbój zaprzyjaźnionego regionu Bretanii. Dlaczego tam? Od wielu lat wielkopolska współpracuje na podstawie umowy bliźniaczych regionów z tym obszarem prowadząc różnego typu wymiany doświadczeń i wiedzy. Wizyta zaowocowała zaproszeniem kilku osobowej grupy gimnazjalistów wraz z dyrekcją do prywatnego gimnazjum katolickiego w Saint-Brice en Cogles. Po udanym pobycie polska szkoła zaprosiła swoich rówieśników francuskich do Skórzewa na rewizytę. Rok później dyrektor College Jeanne d’Arc pan Daniel Guillois przyjechał z grupą 13 uczniów w nadziei konturować zawartą przyjaźń francusko-polską. Program, gościna i determinacja organizatorów doprowadziła do kontynuacji, tym razem już „wymiany polsko-francuskiej”.
Z roku na rok przybywało uczestników powiększając tym samym liczbę korespondentów, a ramy programu wymiany oficjalnie zostały wpisane w program nauczania obu szkół. Od samego początku współpraca gminy Dopiewo i Saint-Brice en Cogles była cennym wsparciem dla Gimnazjum przeznaczając pomoc finansową na podróże i prace pedagogiczne. Warto jednak podkreślić, że wymiana nie jest zwykłą wycieczką krajoznawczą, na którą uczniowie jadą jako turyści, ale zobowiązaniem dwuletniej współpracy i przyjaźni.
Podczas tego czasu nastolatkowe pracują na dodatkowych lekcjach francuskiego w celu przygotowania zadań realizowanych w trakcie programu. Pierwsze kontakty nawiązujemy listownie wymieniając zdjęcia i krótkie informacje o sobie, następnie zapoznają się przez face book’a i mailowo. Każdego roku planowane są dla młodzieży zajęcia kulturoznawcze jak np. wycieczki do Domu Bretanii na warsztaty o legendach bretońskich czy do Alliance Francaise na wystawę zdjęć „Ślady polskie w Paryżu”. Uczniowie przygotowują również prezentacje multimedialne, które przedstawiają swoim korespondentom podczas wizyty pokazując swoje miasto, rodziny, szkołę czy też zainteresowania.
Wiele byłoby opowiadać o każdej wymianie, w związku z tym, zapraszam Państwa do przeglądu zdjęć i programów wymian, które z pewnością lepiej pokażą emocje i zaangażowanie młodzieży i pedagogów.
Organizator wymian: mgr Anita Michalak