Dodaj publikację
Autor
Ewa Chylińska
Data publikacji
2016-03-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł precyzuje pojęcie przemocy w rodzinie, zwanej też przemocą domową, określa formy przemocy wobec dziecka oraz konsekwencje, jakie może ona spowodować w jego zachowaniu.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Opracowała: Ewa Chylińska
Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku

Problematyka przemocy w rodzinie

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, wiele osób doznaje przemocy w swym życiu rodzinnym. Zawężając zagadnienie przemocy do środowiska rodzinnego, szczególną uwagę należy zwrócić na sprawców przemocy i jej ofiary. Z danych statystycznych wynika, że sprawcami przemocy w rodzinie bywają najczęściej osoby dorosłe, natomiast ich ofiarami są osoby w podeszłym wieku, a także dzieci, które zgodnie z potocznym rozumowaniem – postawione wespół z rybami – „głosu nie mają”. A przecież tak jak każdy człowiek dorosły, tak i każde dziecko, ma prawo do bezpieczeństwa, godności i nieruszalności mienia.
Przemoc domowa zwana też przemocą w rodzinie to:
- zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciw członkowi rodziny, które narusza prawa i dobra osobiste, powodując cierpienia i szkody,
- działanie lub zaniechanie podjęte w ramach rodziny przez jednego z jej członków przeciwko pozostałym,
- z wykorzystaniem przewagi sił lub władzy,
- godzące w ich prawa i dobra osobiste, a w szczególności w życie i zdrowie (fizyczne lub psychiczne), powodujące u nich szkody i cierpienie.
Formy przemocy wobec dziecka:
1. Zaniedbanie – powtarzające się lub powtarzane zaniedbanie lub brak opieki i narażanie dziecka na niebezpieczeństwo, w tym na zimno i głód, albo krańcowe ignorowanie obowiązków opiekuńczych, co prowadzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia dziecka lub zakłócenie jego rozwoju. Inaczej mówiąc zaniedbanie to niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka zarówno fizycznych (właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja), jak i psychicznych (poczucie bezpieczeństwa, miłość rodzicielska, troska, itp.).
2. Przemoc fizyczna – to występujące u dziecka obrażenia powstałe na skutek użycia siły fizycznej lub użycia przedmiotów, czyli w wyniku bicia, duszenia, przypalania, trucia, itp. Są to więc wszelkiego rodzaju działania wobec dziecka, które powodują nieprzypadkowe urazy.
3. Przemoc emocjonalna – to szkodliwe oddziaływanie na emocjonalny i psychiczny rozwój dziecka, spowodowane odrzuceniem lub ignorowaniem jego potrzeb. A zatem, zalicza się tu rozmyślne, niezawierające aktów przemocy fizycznej, zachowania dorosłych wobec dzieci, które powodują znaczące obniżenie możliwości prawidłowego rozwoju dziecka, w tym zaburzenia osobowości, niskie poczucie własnej wartości, stany nerwicowe i lękowe. Wymienić w tej kategorii należy: groźby, wyzwiska, szantaż, straszenie, jak też emocjonalne odrzucenie, nadmierne wymagania, nieadekwatne do wieku i możliwości psychofizycznych dziecka.
4. Wykorzystywanie seksualne – oznacza włączenie zależnych i niedojrzałych dzieci i nastolatków w aktywność seksualną, której oni nie rozumieją w całej pełni, na którą nie są w stanie wyrazić zgody i która narusza społeczne tabu związane z rolami w rodzinie. Jest to więc każde zachowanie osoby dorosłej, silniejszej lub starszej, które prowadzi do ...