Dodaj publikację
Autor
Dorota Głowaczewska
Data publikacji
2016-04-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
132

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 5/6-letnich - wprowadzenie cyfry 8. Zajęcia opracowane zgodnie z założeniami Metody Dobrego Startu M.Bogdanowicz.
 Pobierz (pdf, 38,8 KB)

Podgląd treści

TEMAT: CYFRA 8 – METODA DOBREGO STARTU M.BOGDANOWICZ

CELE:



rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
rozwijanie pamięci wzrokowej, słuchowej, doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej;
doskonalenie analizy i syntezy słuchowej;
poznanie cyfry 8, utrwalenie liczenia w zakresie 8, utrwalenie liczebników porządkowych
w zakresie 8;
kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania ze zrozumieniem;
rozwijanie motoryki małej i dużej motoryki;
kształtowanie umiejętności pracy i przestrzegania zasad obowiązujących podczas zajęć
dydaktycznych.



METODY PRACY: słowna, czynna, poglądowa.

FORMA ORGANIZACYJNA: praca zbiorowa, praca indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wierszyk dotyczący cyfry 8, rysunek – ośmiornica, piosenka „Lewy
bok, prawy bok”, sprzęt CD, polecenia do ćwiczeń ruchowych - losy, woreczki z grochem, wzory
polisensoryczne, zestawy do pracy indywidualnej - karty pracy, gra logopedyczna „Buźki” wyd.
Harmonia, materiały plastyczne.

LITERATURA:
M.Bogdanowicz „Metoda Dobrego Startu we wspomaganiu rozwoju, edukacji i terapii
pedagogicznej”, Gdańsk, wyd. Harmonia, 2014,
M.Bogdanowicz, M.Barańska, E.Jakacka „Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do cyferki”,
Gdańsk, wyd. Harmonia, 2012.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:

1. Odgadnijcie kto jest dzisiaj naszym gościem?
• W głębinach mórz i oceanów

już wiele razy ją widziano.
Mówią, że dziwnym jest stworzeniem,
bo ma aż osiem długich ramion.
Jej ciało - osiem nóg i głowa,
i w tym odpowiedź już się chowa.
Powitanie z wykorzystaniem ośmiornicy.

2. Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała i przestrzeni.



3. Nauka wierszyka:

Powitań ciąg dalszy – powitania różnymi częściami ciała,
piosenka „Lewy bok, prawy bok”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty”,
zabawa kształtująca orientację przestrzenną - „Gdzie znajduje się ośmiornica?”,

To jest właśnie ośmiornica,
takie bardzo dziwne zwierzę,
które ma aż osiem macek!
Gdy policzę, to uwierzę.
Dzieci osłuchują się z wierszem, który ma im towarzyszyć podczas zajęć.

ośmiornica- w jakim środowisku żyje?, czym są macki?, ile ma ramion?
określenie głoski w nagłosie w słowie ośmiornica,

4. Ćwiczenia językowe i rozmowa inspirowana rymowanką.


• wymienianie innych wyrazów rozpoczynających się głoską o.
5. Ćwiczenia matematyczne.


dokonanie prostej klasyfikacji obrazków na trzy zbiory – koniki morskie, ośmiornice, ryby;
tworzenie zbiorów 8-elementowych,
określanie liczebników porządkowych.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1. Ćwiczenia ruchowe

Polecenia do ćwiczeń przygotowane są w formie losów:

• wykonaj osiem podskoków,
idź osiem kroków do przodu,

uważaj jesteś na linie – wykonaj osiem kroków idąc na palcach,

stań na jednej nodze i policz do ośmiu.

2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

• wystukiwanie rytmu na woreczkach z grochem.
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

dzieci mówiąc wierzyk wystukują rytm samodzielnie i w parach,

prezentacja i omówienie budowy wzoru cyfry 8 – dzieci odpowiadają na pytania: jak
wygląda cyfra 8, do czego jest podobna, co im przypomina,
prezentacja poprawnego sposobu pisania cyfry 8 ...