Dodaj publikację
Autor
Dorota Głowaczewska
Data publikacji
2016-04-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
284

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeznaczony do realizacji w trakcie terapii pedagogicznej. Zawiera ćwiczenia głoskowania oraz paradygmaty sylab otwartych (elementy Metody Krakowskiej dostosowane do warunków i wymagań szkolnych).
 Pobierz (pdf, 58,4 KB)

Podgląd treści

ZAJĘCIA TERAPII PEDAGOGICZNEJ

TEMAT: Usprawnianie percepcji słuchowej i wzrokowej, nauka czytania

– zajęcia z wykorzystaniem elementów Metody Krakowskiej.

CELE KSZTAŁCĄCE:




rozwijanie percepcji słuchowej – określanie głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie,
dokonywanie analizy i syntezy głoskowej słów,
rozwijanie percepcji wzrokowej - układanie obrazków,
utrwalenie poznanych liter,
nauka czytania poprzez odczytywanie sylab i samodzielne układanie wyrazów z sylab –
Metoda Krakowska,
utrwalenie znajomości figur geometrycznych,
rozwijanie motoryki małej – ćwiczenia grafomotoryczne.

CEL WYCHOWAWCZY:

kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej i grupowej, przestrzeganie zasad
obowiązujących podczas zajęć dydaktycznych.

METODY PRACY:

M. SŁOWNA:

objaśnienia i instrukcje dotyczące poszczególnych zadań do wykonania, dokonywanie analizy
głoskowej wyrazów.

M. CZYNNA :

udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela,
dokonywanie analizy i syntezy głoskowej poszczególnych słów, określanie głoski
w nagłosie, wygłosie, śródgłosie,
uczestniczenie we wspólnych zabawach - zajęciach rozwijających zainteresowania nauką
czytania,
samodzielne wykonanie karty pracy „Gdzie jest A?”.

-
-

-

-


FORMA ORGANIZACYJNA: praca grupowa i indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

„Motyle” - obrazki do składania usprawniające percepcję wzrokową,


• B. Rocławski „Rozsypanki obrazkowe” - obrazki do analizy i syntezy głoskowej,


• Tajemnicze obrazki – karty usprawniające percepcję wzrokową,

paradygmaty sylab z literami l, m, k, j, s,
sylaby otwarte i zamknięte,

karta pracy „Gdzie jest A?”

PRZEBIEG ZAJĘ

Ć :

1. Zabawa na powitanie: „Motyle”
2. Ćwiczenia z zakresu analizy i syntezy głoskowej – wykorzystanie pomocy B. Rocławskiego

„Rozsypanki obrazkowe”.

3. Tajemnicze obrazki:

określenie elementów, z których składa się prezentowany obrazek i dobór odpowiedniej
karty do obrazka,
odczytywanie nazw i dobieranie ich do obrazków.


4. Nauka czytania z wykorzystaniem paradygmatów sylab z literami l, m, k, j, s - sylaby

otwarte i zamknięte - ćwiczenie opracowane na podstawie założeń Metody Krakowskiej.

5. Zabawa z sylabami: losowanie sylab i ich odczytywanie, układanie prostych słów z sylab.
6. Wykonanie karty pracy „Gdzie jest A?” - ćwiczenia z zakresu analizy i syntezy głoskowej

(nagłos, śródgłos, wygłos).

7. Pochwalenie dzieci za udział w zajęciach, sprzątanie miejsc pracy.

LITERATURA:

1. J.Cieszyńska, Kocham Czytać. Seria logopedyczna, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2014.
2. J.Cieszyńska, Kocham uczyć czytać. Poradnik dla rodziców i nauczycieli, Wydawnictwo
Edukacyjne, Kraków 2014.
3. A.Fabisiak-Majcher, E.Ławczys, Moje sylabki. Ćwiczenia do nauki czytania metodą
symultaniczno – sekwencyjną, WIR, Kraków 2008.