Dodaj publikację
Autor
KATARZYNA MUŚ
Data publikacji
2016-04-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opis instytucji świadczących usługi doradztwa zawodowego w systemie edukacji.
 Pobierz (docx, 27,5 KB)

Podgląd treści

mgr Katarzyna Muś

PORADNICTWO ZAWODOWE W SYSTEMIE EDUKACJI

Często rodzice, nauczyciele słyszą od dzieci, uczniów : Jakiego wyboru zawodu mam dokonać? Czy ten który wybiorę będzie właściwy? Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze? Uczniowie, planując swoją karierę zawodową znajdują się w sytuacji niepewnej, a więc realizacja decyzji może zakończyć się niepowodzeniem. Stąd ogromną rolę pełnią doradcy zatrudnieni w instytucjach placówkach oświatowych

Orientacja zawodowa prowadzona w szkole powinna przygotować młodego człowieka do wyboru zawodu i przyszłej szkoły. Zdaniem Stefana M. Kwiatkowskiego od momentu wyboru zawodu i szkoły rozpoczyna się w życiu człowieka okres stopniowego i pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Przygotowanie do wyboru zawodu to przygotowanie do życia- do podejmowania samodzielnych decyzji.

W podjęciu tak istotnej decyzji, jakim jest wybór przyszłości młodzież korzysta z osób najbliższych i instytucji wspierających ich proces kształcenia.

Do podstawowych zadań systemu oświaty należy przygotowanie młodzieży do sprawnego poruszania na rynku pracy poprzez prowadzenie preorientacji zawodowej. Szkoły w planach wewnętrznych zakładają działania zawiązane z przygotowaniem uczniów do umiejętnego wyboru zawodu. Dotychczas zadania związane z orientacją zawodową w Polsce realizowały poradnie psychologiczne-pedagogiczne i poradnie specjalistyczne w ramach swojej statutowej działalności. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 7 stycznia 2003r. w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - usankcjonowała funkcjonowanie doradcy zawodowego, zwanego częściej szkolnym doradca zawodowym. Jego zadanie zawsze wspierające, polega na podsuwaniu informacji i rozwiązań.

1. Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU)

Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej jest centralną, publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o ogólnopolskim zasięgu działania. Organem prowadzącym Ośrodek jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

KOWEZiU inspiruje, przygotowuje i koordynuje zadania w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli kształcenia zawodowego oraz nauczycieli szkół dla dorosłych. W Ośrodku są opracowywane i realizowane przedsięwzięcia edukacyjne związane z kolejnymi etapami przemian edukacyjnych w Polsce. Współpracuje także z innymi centralnymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami rządowymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Zajmuje się także gromadzeniem, przetwarzaniem i rozpowszechnianiem informacji pedagogicznej z zakresu kształcenia zawodowego. Wspomniany Ośrodek współpracuje z również innymi centralnymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami rządowymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Jego zadaniem jest gromadzenie, i rozpowszechnianie informacji z zakresu kształcenia zawodowego. Problematyką poradnictwa zawodowego zajmuje się Wydział Poradnictwa Zawodowego, który realizuje w tym zakresie następujące zadania:

• promowanie i wdrażanie koncepcji szkolnego doradcy zawodowego;

• przygotowanie programów kształcenia i dokształcania szkolnego doradcy

zawodowego;

• opracowywanie materiałów metodycznych dla szkolnych doradców zawodowych;

• koordynowanie i monitorowanie pilotażowego wdrażania programów kształcenia

szkolnych doradców ...