Dodaj publikację
Autor
Joanna Sawicka
Data publikacji
2016-04-06
Średnia ocena
5,00
Pobrań
134

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł zawiera przegląd aplikacji interaktywnych przydatnych w pracy nauczyciela języka obcego i nie tylko.
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Podgląd treści

Joanna Sawicka

Aplikacje interaktywne przydatne w pracy nauczyciela

W dobie tak szybko rozwijających się technologii komputerowych, Internetu, cyfryzacji otaczającego nas świata, ważne jest to, by nauczyciel również szedł z „duchem postępu” przygotowując swoje lekcje i korzystając z ciekawych aplikacji, tym samym wzbudzając większe zainteresowanie tematem u swoich odbiorców – uczniów.

Aplikacji interaktywnych jest wiele. Wystarczy przeszukać zasoby Internetu za pomocą google’a i odnajdziemy tam mnóstwo materiałów wspomagających przygotowanie ciekawej lekcji. Poniżej przedstawiam niektóre z nich, według mnie najciekawszych, które wykorzystuje na swoich lekcjach.

Padlet, czyli inaczej tablica wirtualna, tablica elektroniczna, na której można umieszczać swoje materiały w postaci tekstów, filmów, linków, plików dźwiękowych bądź zdjęć. Narzędzie to może być wykorzystane jako: tablica z wiadomościami, miejsce do dyskusji, szybkie uzyskania odpowiedzi na pytanie (ankieta, ewaluacja), burza mózgów, informacja zwrotna dla uczniów czy miejsce do składania życzeń. Nauczyciel może również podać uczniom linka do swojej tablicy i wykorzystać ja np. przy zadawaniu pracy domowej. Uczniowie w domu otwierają gotowe zadania i mogą również dodawać komentarze na padlecie nauczyciela. Swój padlet można stworzyć wchodząc na stronę https://pl.padlet.com, najpierw rejestrując się, a potem postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tej aplikacji. Menu jest w języku polskim, co jest dużym ułatwieniem, szczególnie dla nauczycieli, którzy nie znają języka angielskiego. Przed przystąpieniem do pracy z Padletem warto obejrzeć krotki filmik szkoleniowy na YouTube, np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=aqQsDfpMhP4.

Tworząc swoje materiały w padlecie trzeba wiedzieć też, skąd można wziąć zdjęcia, które nie są chronione przez prawa autorskie i można je legalnie wstawić na swoja tablicę. Takie fotografie znajdziemy np. tu: https://www.flickr.com, https://pixabay.com/pl/. Pliki muzyczne możemy znaleźć na https://ulub.pl.

Kolejną ciekawą aplikacja jest LearningApps.org, gdzie możemy znaleźć przygotowane przez innych nauczycieli ćwiczenia interaktywne, jak też utworzyć swoje ćwiczenia – atrakcyjne gry i zadania online typu: zadania wielokrotnego wyboru, wykreślanki, puzzle, dobieranie w pary, krzyżówki, uzupełnianie, teksty z lukami i wiele więcej.

Inna interesującą aplikacja jest www.classtools.net, gdzie odnajdziemy również ciekawe narzędzia do wykorzystania na lekcji. Aplikacja ta jest niestety w języku angielskim.

Vocaroo.com to internetowa aplikacja, która zapisuje i hostuje nagrane przez nas dźwięki. Wystarczy wejść na stronę, podłączyć mikrofon i można nagrywać. Link do pliku można podać uczniom, podesłać znajomym lub wkleić sobie na stronę. Dodatkowo, przy wysyłaniu pierwszego maila Vocaroo zakłada nam konto, na którym mamy dostęp do wszystkich swoich poprzednich nagrań, w razie jakbyśmy zapomnieli linka ...