Dodaj publikację
Autor
Nela Drywulska
Data publikacji
2016-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
87

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji zajęć technicznych w klasie VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (pdf, 73,2 KB)

Podgląd treści

Nela Drywulska

Scenariusz lekcji zajęść technicznych w klasie VI szkoły podstawowej

Temat:
"Mały pstryczek - elektryczek" – domowa instalacja elektryczna.

Cele:

• przedstawia drogę, jaką dociera do odbiorców prąd,
• wylicza elementy wchodzàce w skład instalacji elektrycznej,
• wyjaśnia, jakie zagrożenia wiążą się z funkcjonowaniem instalacji i określa

sposoby zapobiegania tym zagrożeniom,
charakteryzuje rodzaje obwodów elektrycznych, omawia ich budowę oraz
zastosowanie,

• odczytuje informacje z różnych źeródeł,
• odczytuje wskazania liczników energii elektrycznej,
• wskazuje zalety oszczędnego korzystania z mediów,
• oblicza koszty zużycia prądu w gospodarstwie domowym,
• omawia sposoby zmniejszenia kosztów zużycia mediów.

Metody:
rozmowa kierowana,
praca z materiałem multimedialnym (prezentacja),
burza mózgów.

Formy pracy:
indywidualna (kalkulator, ćwiczenie -katra pracy),
grupowa (sposoby oszcz. Korzyści z tego).

Środki dydaktyczne:

podręcznik "Jak to działa",
karta pracy "Energia elektryczna w domu",
komputery z dostępem do Internetu (zajęcia w pracowni komputerowej),
szary papier, flamastry.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.

I. Rozmowa kierowana nawiązująca do poprzedniego tematu o instalacjach

domowych.

3. Faza realizacyjna


I. Elementy instalacji elektrycznej - prezentacja multimedialna

➔ Wykonanie przez uczniów indywidualnie ćw. 1 z karty pracy ( z

wykorzystaniem podręcznika s.122, 125).

II. Zagrożenia wiążące się z funkcjonowaniem instalacji elektrycznej

zapobieganie im - prezentacja multimedialna
➔ Wykonanie przez uczniów indywidualnie ćw. 2 z karty pracy.

III. Nauczyciel omawia obwody elektryczne równoległe i szeregowe na
przykładzie lampek choinkowych i zabawek z elementami świetlnymi.
➔ Uczniowie wykonują w podręczniku ćw. 12 s.127 - określają jakie

elementy/urządzenia zostały przedstawione na zamieszczonych
schematach obwodów elektrycznych.

IV. Odczytywanie przez uczniów wskazań liczników energii na ilustracjach w

podręczniku ćw. 5, s.131.

V. Jak zmniejszyć zużycie energii i jakie są z tego korzyści

➔ Praca w grupach

Klasa podzielona jest na 2 grupy, pracujące metodą burzy mózgów.
Grupa I stara się wypisać na arkuszu szarego papieru jak najwięcej
metod zaoszczędzenia energii elektrycznej, grupa II wymienia płynące z

tego korzyści.

➔ Podsumowanie ćwiczenia z wykorzystaniem kolejnej części prezentacji

multimedialnej.

VI.

Obliczenia kosztów zużycia energii:

➔ kalkulator internetowy jako narzędzie do ćw. 3 w karcie pracy

http://calculla.pl/koszt_pradu

4. Faza podsumowująca:

I. Rozmowa na temat realnych do wprowadzenia na co dzień oszczędności w

zużyciu energii elektrycznej.

II. Praca domowa:

➔ Na podstawie wskazań licznika energii elektrycznej sprawdzić

tygodniowe zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Karta pracy Energia elektryczna w domu

Imię i nazwisko ................................................................. klasa .......................

1. Uszereguj w odpowiedniej kolejności etapy przesyłu energii elektrycznej. W tym podpisz

poszczególne sformułowania cyframi od 1 do 4.

____ tablica rozdzielcza
____ przewody biegnące pod lub nad ziemią
____ elektrownia
____ obwody elektryczne

2 ...