Dodaj publikację
Autor
Anna Kopycińska
Data publikacji
2016-04-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera konspekt ułatwiający przygotowanie się i przeprowadzenie lekcji biologii na temat przyczyn, skutków i powstawania zjawiska efektu cieplarnianego.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji biologii w klasie III gimnazjum

Temat lekcji: Wpływ człowieka na funkcjonowanie ekosystemów.

Realizacja podstawy programowej:

Globalne i lokalne problemy ochrony środowiska - X. 1 – uczeń przedstawia przyczyny i analizuje skutki globalnego ocieplenia

Zakres treści:

Rodzaje zasobów przyrody

Skutki nadmiernej eksploatacji zasobów odnawialnych I nieodnawialnych

Mechanizm powstawania efektu cieplarnianego

Sposoby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Cele lekcji – na poziomie:

Wiadomości – uczeń:

Podaje przykłady zasobów odnawialnych i nieodnawialnych

Przedstawia skutki eksploatacji zasobów odnawialnych i nieodnawialnych

Podaje przyczyny nasilania się efektu cieplarnianego

Wymienia gazy cieplarniane

Umiejętności – uczeń:

Klasyfikuje zasoby przyrody na odnawialne i nieodnawialne

Wykazuje związek pomiędzy nadmierna eksploatacją zasobów odnawialnych a wymieraniem gatunków

Wykazuje związek pomiędzy zanieczyszczeniami środowiska a nasilaniem się efektu cieplarnianego

Przewiduje skutki globalnego ocieplenia

Postaw – uczeń:

Nie jest obojętny na lokalne i globalne problemy ochrony środowiska naturalnego

Aktywnie uczestniczy w zajęciach

Rozwija postawę badawczą

Metody:

Słowne – praca z podręcznikiem, elementy wykładu

Aktywizujące – burza mózgów, pogadanka

Obserwacyjne – oglądanie filmu

Badawcze – analiza danych przedstawionych na wykresie

Formy organizacyjne:

Praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

Podręcznik „Świat biologii 3”

Zeszyt ćwiczeń „ Świat biologii 3”

Płyta multimedialna dołączona do podręcznika

Fragment filmu edukacyjnego „ Pod kloszem, czyli prognoza pogody. Katalog nieszczęść” (http:// zmiany klimatu.pl)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjno – porządkowe

Przypomnienie wiadomości o funkcjonowaniu ekosystemów –przedstawienie uczniom zadań z egzaminów gimnazjalnych z poprzednich lat dotyczących zależności pokarmowych w ekosystemie

Faza realizująca

Uświadomienie uczniom wpływu człowieka na ekosystemy

Podanie tematu lekcji

Podział zasobów na odnawialne i nieodnawialne

Praca z podręcznikiem i płytą multimedialną oraz zeszytem ćwiczeń – analiza wykresów, rysunków schematycznych, fotografii, obserwacja animacji i filmów dotyczących wymierania gatunków, powstawania efektu cieplarnianego i jego efektów

Faza podsumowująca

Podsumowanie wiadomości zdobytych w czasie lekcji - prezentacja fragmentu filmu „ Pod kloszem, czyli prognoza pogody. Katalog nieszczęść”

Wypełnienie przez uczniów kart ewaluacyjnych (zał. 1)

Określenie zadania domowego: zeszyt ćwiczeń, zadanie 3 str 47

Załącznik 1

Karta ewaluacji zajęć:

Oceń w skali 1 – 6

Swoje zainteresowanie tematem lekcji

1 2 3 4 5 6

Zrozumienie treści omawianych podczas lekcji

1 2 3 4 5 6

Zaznacz TAK lub NIE

Czy chciałabyś w przyszłości uczestniczyć w podobnych zajęciach ( z wykorzystaniem komputera i tablicy interaktywnej)?

TAK                                 NIE

Czy po dzisiejszej lekcji podejmiesz działania zmierzające do ograniczenia skutków efektu cieplarnianego?

TAK                                 NIE