Dodaj publikację
Autor
Hanna Prędka
Data publikacji
2016-04-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z przyrody dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, klasa 4 szkoły podstawowej. Obejmuje szczegółowy scenariusz (cele ogólne i szczegółowe, przebieg zajęć, karty pracy). Głównym celem jest zapoznanie uczniów z warstwową budową lasu oraz poznaniem podstawowych gatunków roślin i zwierząt, a także zasad zachowania się w lesie. Zajęcia zaplanowane na 90 minut.
 Pobierz (docx, 258,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć edukacyjnych z zakresu przyrody dla klasy IV.

Temat: Leśna przygoda.

Czas realizacji 90 minut.

Cel ogólny: opis warstw lasu (charakterystycznych gatunków roślin i zwierząt).

Cele szczegółowe:

uczeń nazywa warstwy lasu i zaznacza je na schemacie,

uczeń wymienia po 1 przykładzie roślin i zwierząt z poszczególnych warstw lasu,

uczeń rozróżnia rodzaje lasu: las liściasty, iglasty i mieszany,

uczeń rozpoznaje 3 gatunki drzew: sosna, dąb, brzoza,

uczeń rozpoznaje 3 gatunki zwierząt żyjących w lesie: sarna, dzik, zając.

uczeń przejawia właściwą postawę wobec środowiska: omawia zasady zachowania w lesie.

Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, praca z tekstem, uzupełnianie kart pracy, pokaz – prezentacja multimedialna – Las i jego mieszkańcy, drama – gra dydaktyczna.

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna – „Las i jego mieszkańcy”, ilustracje przedstawiające rośliny i zwierzęta lasu, gałązki drzew (sosna, świerka, dąb, buk, brzoza), karty pracy, nagranie – odgłosy lasu.

Przebieg zajęć:

zajęcia wstępne:

powitanie

sprawdzenie obecności

wprowadzenie do zajęć:

Zagadka - „Gdzie usłyszymy takie dźwięki?” – muzyka z leśnymi odgłosami – szum drzew, stukanie dzięcioła itp.

Zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach „Leśna przygoda”.

Konkurs wiedzy o lesie:

(pytania zadawane uczniom):

wymień roślinę, którą spotkasz w lesie,

wymień zwierzę żyjące w lesie,

Nauczyciel pokazuje na ilustracjach lub „żywe „ okazy roślin i zadaje pytania: „Co to za roślina, co to za zwierzę?”

co to jest las liściasty? iglasty? mieszany?

podaj 3 zasady zachowania się w lesie.

część postępująca:

prezentacja multimedialna „Las i jego mieszkańcy”.

praca z tekstem:

Tam gdzie szumi las.

Las to bardzo ciekawe środowisko lądowe. Las ma budowę warstwową. Najważniejsze w lesie są drzewa. Tworzą one najwyższą warstwę lasu: warstwę koron drzew. Oprócz drzew w lesie spotkamy krzewy, mchy, paprocie, grzyby. Poniżej warstwy koron drzew rozciąga się warstwa krzewów zwana podszytem, pod nim rosną mchy, grzyby, jagody, paprocie tworząc runo leśne. Opadłe liście, szyszki i inne martwe części roślin i zwierząt tworzą najniższą warstwę lasu – ściółkę. Las jest miejscem życia wielu zwierząt: dzików, saren, jeleni, ptaków, wiewiórek i lisów.

etapy pracy z tekstem:

nauczyciel głośno czyta tekst,

wyjaśniamy znaczenie nieznanych słów,

czytanie tekstu przez uczniów,

uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela, pamiętając o zasadzie – odpowiadamy całym zdaniem,

pytania do tekstu:

odczytaj z tekstu nazwy warstw lasu,

jakie rośliny tworzą podszyt,

jakie rośliny tworzą runo,

co tworzy ściółkę,

jakie zwierzęta żyją w lesie.

wypełnienie kart pracy (załącznik 1)

podsumowanie i zakończenie zajęć:

gra dydaktyczna – drama. „Bawimy się w las”.

Uczniowie otrzymują losowo karteczki z nazwą rośliny rosnącej w lesie (którą poznali na zajęciach), maja ...