Dodaj publikację
Autor
Hanna Prędka
Data publikacji
2016-04-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody dla klasy 4. Uczniowie są aktywnymi twórcami zajęć, nauczyciel stosuje metody aktywizujące, odwołuje się do doświadczeń dzieci z życia codziennego, wykorzystanie elementów dramy (wizyta u lekarza) będącej wprowadzeniem do zajęć, bardzo uatrakcyjnia lekcję i motywuje uczniów do aktywnej pracy na zajęciach.
 Pobierz (doc, 56,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI

Rodzaj zajęć: przyroda, klasa IV...

Imię i nazwisko osoby prowadzącej: ...............................

Temat lekcji: Co to znaczy chorować?

Cel główny zajęć: Uczeń rozumie potrzebą stosowania zasad higieny, które zapewniają utrzymanie w zdrowiu organizmu oraz potrafi rozpoznać objawy choroby.

Cele operacyjne:

1. Uczeń wyjaśnia pojęcia: choroba, epidemia, kwarantanna, przeciwciała, antygen.

2. Uczeń wymienia kilka nazw chorób.

3. Uczeń wymienia objawy chorób (gorączka, kaszel, katar itd.)

4. Uczeń wymienia przyczyny chorób.

5. Uczeń na rysunkach rozróżnia bakterię, wirusa oraz grzyby chorobotwórcze.

6. Uczeń wyjaśnia drogi wnikania drobnoustrojów do organizmu.

Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem, praca z kartą pracy (ćwiczeniami), praca w grupach, burza mózgów.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne: kreda, tablica, podręcznik, karta pracy (ćwiczenia plus zadania dodatkowe), rysunki bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych, termometry lekarskie (rtęciowy i elektroniczny), stetoskop.

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie listy obecności). (2 minuty)

2. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji (odpowiedzi ustne uczniów) (5 minuty)

3. Drama – „U lekarza” – jak wygląda podstawowa wizyta w gabinecie lekarskim, aktorzy - uczniowie: chory i lekarz. Drama jest wprowadzeniem do tematu zajęć.

4. Podanie celu i tematu lekcji, zapisanie na tablicy i w zeszytach. (1 minuta)

5. Wspólne układanie definicji choroby zapisanie jej w zeszytach i na tablicy. Uczniowie podają przykłady choroby. (3 minuty)

6. Burza mózgów – jakie są objawy choroby? (5 minut)

7. Co wywołuje choroby, czyli wyjaśniamy, co to są drobnoustroje oraz czym grozi nieprzestrzeganie higieny, jakie czynniki przyczyniają się do osłabienia organizmu i wnikania zarazków. (5 minut)

8. Wyjaśnienie pojęć antygen i przeciwciało. (3 minuty)

9. Wyjaśnienie, czym jest gorączka, stan podgorączkowy (3 minuty), wykonanie ćwiczenia nr 2 zeszyt ćwiczeń. (2 minuty)

10. Wyszukanie w podręczniku informacji na temat epidemii i kwarantanny. Pogadanka na temat wizyty u lekarza (5 minut)

11. Notatka do zeszytu (2 minuty)

12. Podsumowanie lekcji, utrwalanie wiadomości wyjaśnienie niejasności, gra dydaktyczna- rozsypanka oraz zadanie zadania domowego-krzyżówka.

Notatka do zeszytu

Temat: Co to znaczy chorować?

1) Choroba to stan, w którym organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

2) Przyczyny chorób:

a) drobnoustroje (zarazki): bakterie, wirusy lub grzyby

b) brak higieny

c) brak snu, przemęczenie

d) nieodpowiedni ubiór

e) używki

3) Drogi wnikania drobnoustrojów do organizmu: (do wklejenia gotowe)

4) Gorączka to walka organizmu z zarazkami:

36,6 normalna ciepłota

37 stan podgorączkowy

powyżej 38 gorączka

5) Antygen-ciało obce wnikające do organizmu (zarazki), przeciwciało- komórki walczące z antygenami.

Zadanie domowe

ćwiczenie 1 str.5 Wyd. Nowa Era „Tajemnice przyrody”

Rozwiąż krzyżówkę (załącznik 1)

|Załącznik ...