Dodaj publikację
Autor
Anna Bogalska
Data publikacji
2016-04-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji
 Pobierz (doc, 52,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji
1. Temat lekcji: Deutsch in der Praxis.
2. Cele lekcji ogólne: - powtórzenie poznanego obszaru językowego dotyczącego szkoły, przedmiotów i przyborów szkolnych
- czytanie ze zrozumieniem
- kształcenie umiejętności komunikowania się w języku niemieckim w zakresie słownictwa dotyczącego szkoły,
przedmiotów szkolnych itp.

Cele lekcji operacyjne
Uczeń :
- potrafi wymienić przedmioty szkolne
– identyfikuje dialog na podstawie usłyszanego tekstu

– prowadzi i zapisuje krótki dialogi

– czyta zdania selektywnie i odpowiada na pytania do zdań

– rozwiązuje zadania na podstawie obejrzanego filmu

- współpracuje w zespole
- powtarza i utrwala słownictwo dotyczące szkoły i tego obszaru językowego
- organizuje własną pracę
3. Środki dydaktyczne: książka, ćwiczenia, film DVD, ksero
4. Formy pracy: praca samodzielna, praca w grupach

| Część zajęć |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Wprowadzone środki dydaktyczne | Uwagi |
| |- powitanie uczniów |- powitanie nauczyciela | | |
|Część organizacyjna |- sprawdzenie obecności | | | |
| |- sprawdzenie zadania domowego |- odczytanie zadania domowego |- ćwiczenia |Jeśli było zadane zadanie domowe. |
| |- przekazanie uczniom informacji, czym będą zajmować | | | |
| |się na lekcji | | | |
| |(przewidywany czas: 3min.) | | | |
| |Sytuacja motywacyjna: | | | |
| |- Uczniowie losują karteczki na których wypisane są |- Uczniowie mają za zadanie wyrazić |- ksero | |
| |przybory szkolne, przedmioty szkolne oraz |znaczenie tych słów za pomocą pantomimy. | | |
| |przymiotniki. |Pozostali uczniowie odgadują( grupy | | |
| |(przewidywany czas: 7min.) |trzyosobowe). | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |- Uczniowie wykonują zadanie. | | |
| |- Nauczyciel prosi uczniów aby wykonali zadanie, w | | | |
| |którym po przeczytaniu 8 zdań muszą zdecydować na | |- podręcznik | |
| |jakich przedmiotach wykonuje się konkretne czynności.| | | |
|Część właściwa |(przewidywany czas: 3min.) | | | |
| | | | | |
| |- Nauczyciel odtwarza uczniom krótki filmik w j. | | | |
| |niemieckim. (film nr 1). Następnie odtwarza krótki |- Uczniowie po obejrzeniu film wykonują | | |
| |film nr 2. (Przewidywany czas: 7min.) |zadanie z zeszytu ćwiczeń (łączenie | | |
| | |pytania z odpowiedzią), w 2 filmie | | |
| | |uczniowie muszą zdecydować, czy podane w |- zeszyt ćwiczeń | |
| | |zeszycie ćwiczeń zdania są zgodne z | | |
| | |treścią w filmie czy nie. (prawda- fałsz) | | |
| | | | | |
| | | | | |
| |- Uczniowie mają za zadanie wysłuchać jednego z 2 | | | |
| |podanych w podręczniku dialogów i zdecydować, który z| | | |
| |dialogów został powiedziany. Następnie w grupach | | | |
| |3osobowych konstruują i przedstawiają grupie podobny | | | |
| |dialog. Niezrozumiane słownictwo zostaje wytłumaczone| | | |
| |przez nauczyciela. | | | |
| |(przewidywany czas: 11min.) | |- podręcznik | |
| |-Następnie nauczyciel rozdaje uczniom wykreślankę | | | |
| |językową, w której muszą odnaleźć i wypisać konkretne| | | |
| |przybory szkolne, oraz "rozsypane wyrazy" | | | |
| |( Przewidywany czas: 5min) | | | |
| | | | | |
| |- Kolejne ćwiczenie to krzyżówka z dniami tygodnia, |- Uczniowie w grupach dwuosobowych | | |
| |oraz odpowiedzi na konkretne pytania wg planu |wykonują zadanie, która grupa szybciej i | | |
| |podanego w zadaniu. |poprawnie wykona zadanie wygrywa. | | |
| |(przewidywany czas: 4min) | | | |
| |- Na zakończenie lekcji nauczyciel pyta uczniów o | | | |
| |rożnego rodzaje zwroty i słówka niemieckojęzyczne | | | |
| |dotyczące tematu. Nauczyciel prosi uczniów, aby w |- Uczniowie samodzielnie wykonują |- ksero | |
| |ciągu minuty zapisali słówka, informacje, zwroty, |ćwiczenie, a następnie kolega z ...