Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Imię i nazwisko nauczyciela: Hanna Prędka
Rodzaj zajęć: przyroda klasa 5...
Temat lekcji: Jak zbudowany jest organizm człowieka? – od komórki do organizmu. Podstawa programowa 8.1)
Cel główny lekcji: Poznanie budowy organizmu człowieka i funkcji układów. Zainteresowanie budową własnego organizmu w odniesieniu do zdrowia.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna pojęcia i prawidłowo się nimi posługuje: komórka, tkanka, narząd, układ narządów, organizm, morfologia, anatomia.
Podaje przykłady komórki, tkanki, narządu, układu człowieka. Wskazuje na modelu poszczególne narządy organizmu, określa ich położenie.
Wykorzystuje wiedzę w praktyce:
przygotowuje mikroskop do obserwacji,
przeprowadza prawidłowo obserwację mikroskopową gotowego preparatu
wykonuje rysunek spod mikroskopu,
rozpoznaje obserwowane pod mikroskopem komórki.
Na podstawie tekstu porządkuje poziomy organizacji budowy organizmów (od komórki do organizmu).
Metody pracy:
rozmowa dydaktyczna
obserwacja mikroskopowa
rozsypanka
pokaz
burza mózgów
praca z tekstem
Formy pracy:
indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, karta pracy nr 1 – Obserwujemy komórki pod mikroskopem, rozsypanka – poziomy organizacji budowy organizmów, model organizmu człowieka, mikroskopy, preparaty trwałe (krew, mięśnie, komórka nerwowa), stetoskop, prezentacja multimedialna, bądź ilustracje przedstawiające komórki, tkanki, narządy, różne organizmy.
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie zadania domowego, zapis tematu, podanie celów lekcji oraz jej przebiegu).
Wprowadzenie w tematykę lekcji. Uczeń odczytuje wstęp do rozdziału i odpowiadamy na pytanie: dlaczego nauka o ludzkim organizmie jest ważna?
Odpowiadamy na pytanie: Co to jest organizm? Podajcie przykład organizmu. Podajemy przykłady poznanych na lekcjach przyrody organizmów, dzielimy je na królestwa, na organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe. Pomysły zapisujemy na tablicy – burza mózgów.
Przypomnienie budowy morfologicznej grzybów, roślin, zwierząt, człowieka – choć organizmy różnią się to schemat organizacji budowy organizmów wielokomórkowych jest taki sam.
W klasie czwartej poznaliśmy budowę zewnętrzną organizmów: na rysunkach przedstawiono budowę grzybów, zwierząt i roślin – przypomnijmy z jakich części są zbudowane.
Wyjaśnienie pojęcia anatomia i morfologia – wyszukiwanie informacji w podręczniku str. 104.
Poziomy organizacji budowy organizmów i ich stopniowa komplikacja. Wyjaśnienie pojęć: komórka, tkanka, narząd, układ i organizm- prezentacja multimedialna.
Praca w parach: rozsypanka porządkowanie terminów tak, by pokazać stopniową komplikację poziomów organizacji budowy organizmów – uczniowie korzystają z podręcznika oraz zdobytych na lekcji informacjach.
Wyjaśniamy pojęcie komórka, następnie przeprowadzamy obserwację mikroskopową. Praca wykonywana w zespołach.
Określanie położenia narządów, porządkowanie ich do właściwych układów – zabawa dydaktyczna (fantom, szkielet).
Podsumowanie lekcji: obrazowe przedstawienie – uczniowie zawieszają na tablicy odpowiednie ilustracje:
KOMÓRKA – zdjęcie pojedyncza komórka krwi człowieka
TKANKA – rysunek komórek krwi – przypomnienie obserwowanego na lekcji preparatu.
NARZĄD – 1 uczeń słucha przez stetoskop bicia serca
UKŁAD – rysunek układu krwionośnego.
ORGANIZM
Podanie zadania domowego.
Notatka ...